نمایشی به کارگردانی رحمت اميني

هنرمندان تئاتر در موزه مقدم از جعفر خان استقبال خواهند کرد

جمعی از هنرمندان تئاتر به دعوت رحمت امینی کارگردان نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» که قرار است از سوم فروردین ١٣٩٧ در تماشاخانه سنگلج به اجرای عموم درآید، دوشنبه ٢١ اسفند ساعت ١١صبح در موزه مقدم تهران گردهم آمده و در آیین استقبال از جعفر خان و رونمایی از پوسترهای این نمایش شرکت می کنند.
به گزارش بانی فیلم،هنرمندانی چون ایرج راد، داود فتحعلی بیگی ،بهزاد فراهانی،اصغرهمت، داریوش مودبیان، مریم معترف ، شهرام کرمی، امیردژاکام و….جهت حضور در این آیین اعلام آمادگی کرده اند.
موزه مقدم و درحقیقت خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار ـ متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک ـ بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است. برادر کوچکتر ـ محسن ـ پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال ۱۳۱۵ ه.ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن شدند.
آنها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره. را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری کرد.
در سال ۱۳۵۱ ،زنده یاد استاد مقدم ـ استاد ممتاز دانشگاه تهران ـ با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران نمود. استاد محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ هجری شمسی دارفانی را وداع گفت و پس از مرگِ همسر ایشان در سال۱۳۶۹ تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت.
این موزه که از آن به عنوان گران قیمت ترین خانه جهان نام می برند در خیابان امام خمینی بین شیخ هادی و ولیعصر پلاک ٢۴٩ جنب بانک ملت واقع شده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *