با حضور مدیران شبکه دو، تهران و افق

هنر انقلاب اسلامی به آرمان‌ها توجه دارد

محسن مومنی شریف در نشست تقدیر حوزه هنری از رسانه ملی عنوان کرد هنر انقلاب اسلامی واقعیت‌گرا است اما به آرمان‌ها هم توجه دارد.
به گزارش مهر، نشست تقدیر حوزه هنری از رسانه ملی در گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور رییس حوزه هنری، معاون هنری حوزه هنری، مدیر انتشارات سوره مهر، مدیران ستادی حوزه هنری و مدیران شبکه‌های دو، تهران و افق، در این نهاد انقلابی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری با بیان اینکه همکاری و همیاری مدیران و برنامه سازان رسانه ملی، معطوف به رویکرد جهادی و بسیجی شان بود، اظهار کرد: همراهی دوستان در شبکه های سیما، همراهی گفتمانی و مبتنی بر باورها و اعتقاداتشان بود. محسن مومنی شریف، رییس حوزه هنری نیز در سخنانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در حوزه ادب و هنر افتخارات بسیاری کسب کرده، عنوان کرد: در برخی زمینه‌ها همچون صنعت، پیش از انقلاب نیز توانمندی‌هایی داشتیم و باید راه گذشته را به شکل صحیح‌تر و بهتری ادامه می‌دادیم اما در عرصه هنر، نیاز بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای بنیادی انجام شود. وی تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، سینما نماد زشتی و فساد بود و هیچ انسان مومنی به سینما نمی‌رفت، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تغییرات بنیادی صورت گرفت و فیلم هایی ساخته شد که برخی از این آثار در مساجد هم برای مردم پخش شد. سریالی مانند «یوسف پیامبر» ساخته شد و دنیا سینمای کشورمان را با این سریال شناخت و البته فیلم‌ها و سریال های بهتری هم ساخته شد.
رییس حوزه هنری با تاکید بر اینکه در حوزه ادبیات، پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات بزرگی رخ داد، عنوان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند کشور از ادبیات وارداتی بی نیاز شده است سخن بسیار پر معنا و عمیقی بود. چرا که اگر قرار بود با همان روش های قدیمی به ادبیات روی می آوردیم، امروز باید کتاب هایی منتشر می کردیم که برگرفته از ادبیات شکست خورده غرب بود.
مومنی شریف خاطرنشان کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی فرصتی است که به این موردها بپردازیم و به راه درازی که آمده ایم و در پیش داریم توجه داشته باشیم. امسال در هفته هنر انقلاب به مکتب ادبی انقلاب اسلامی پرداخته شد و برخی عناصر این مکتب ادبی تشریح شد و همچنین در دانشگاه ها و مراکز استانی حوزه هنری فعالیت های خوبی در زمینه هنر انقلاب شکل گرفت.
سیدجواد رمضان‌نژاد، مدیر شبکه افق نیز در سخنانی با بیان این نکته که همکاری شبکه افق با حوزه هنری در هفته هنر انقلاب اسلامی فراتر از وظیفه سازمانی و حرفه‌ای بوده است، اظهار کرد: همکاری با حوزه هنری، موضوعیت گفتمانی داشت و تا جایی که توان داشته باشیم در پوشش رسانه ای فعالیت های انقلابی حوزه هنری در طول سال کمک خواهیم کرد.
وی ادامه داد: معتقدم اتفاقی که در هفته هنر انقلاب اسلامی رخ داد باید به طور مستمر و در طول سال شاهدش باشیم و در اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی، نتیجه این فعالیت ها را در رسانه به نمایش بگذاریم و به این صورت در بین مخاطبان نیز جریان سازی کنیم. در شبکه افق این آمادگی را داریم که در طول سال، این گونه فعالیت ها را پوشش دهیم.
احسان کاوه، مدیر شبکه تهران نیز در ادامه برنامه با بیان اینکه تولید برنامه در هفته هنر انقلاب اسلامی حرکت در راستای عقایدمان بوده است، عنوان کرد: می توانیم در طول سال روی چهره سال هنر انقلاب اسلامی و به ویژه معرفی هر چه بهتر آن تلاش کنیم و توجه به هنر انقلاب اسلامی را معطوف به یک هفته نکنیم. وی اظهار کرد: تجمیع نخبگان عرصه هنر انقلاب اسلامی در کنار سازمان صدا و سیما هم در عرصه محتوا و هم در عرصه فرم می تواند منجر به تولید آثار بسیار زیبا و خلاقانه ای شود و در ارتقای هنر مفید باشد. البته معتقدم هنری که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، هنر انقلاب اسلامی است و اگر غیر از این باشد باید در برابرش موضع گرفت.
محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما نیز با تاکید بر اینکه فهم من از هنر انقلاب اسلامی، همان هنر اصیل شرقی، ایرانی و اسلامی است، اظهار کرد: اگر هنر انقلاب را هنر پیوسته با ریشه‌های عمیق و کهن بدانیم، هنر انقلاب چیزی جز هنر اسلامی و ایرانی نیست. اگر این اتصال را برقرار بدانیم سهم بیشتری را برایش شامل می شویم.
مدیر شبکه دو سیما با بیان اینکه شهید آوینی می تواند به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرد، گفت: آوینی در سینما بیشترین عرض اندام را داشت و سینما جایگاه ویژه ای در هنرهای جدید دارد و به همین خاطر اگر در این هنر بتوانیم ارتباط با گذشته را برقرار کنیم، می توانیم بگوییم چون که صد آمد، نود هم پیش ما است و در دیگر هنرها هم مشکل برطرف خواهد شد.
جعفری جلوه بسیاری از هنرهای اصیل را در کشورمان مهجور دانست و عنوان کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی بخش بزرگی از هنر اصیل ایرانی را شامل می شود و باید فرصت هایی را در فضای رسانه ای فراهم کرد تا این گونه هنرها بهتر دیده شود. خوشحالیم که در ایام هفته هنر انقلاب اسلامی توانستیم قدمی در این راه برداریم و به معرفی هنر انقلاب بپردازیم و امیدوارم این همکاری با حوزه هنری به صورت مستمر ادامه داشته باشد.
محسن مومنی شریف نیز با تاکید مجدد بر این نکته که هنر انقلاب اسلامی ما را با گذشته کشورمان پیوند داد، تصریح کرد: ما در گذشته، سنت های هنری داریم که مخصوص خودمان هستند و شامل نوع نگاهمان به جهان، انسان و … می شود و در اشعار شعرا و معماری و هنرهای تجسمی کشورمان حضور داشته است. البته انقلاب اسلامی آرمان گرایی را به این نگاه افزود. وی اظهار کرد: هنر انقلاب اسلامی واقعیت گرا است، اما به آرمان‌ها هم توجه دارد. مشکلی که در برخی بخش ها داریم این است که به بهانه واقع گرایی، به آرمان های انقلاب بی اعتنا هستند. بخش عمده ای از سوخت و انرژی هنر آرمان است و هنر بدون آرمان، مانند فلسفه ای است که به مردم بی توجه است.
محمد حمزه زاده، قائم مقام حوزه هنری، نیز در سخنانی عنوان کرد: رسانه صدا و سیما عموما بر مبنای تقویم، به نیازهای مخاطبانش پاسخ می‌دهد، رفتار تلویزیون مناسبتی است و هفته هنر انقلاب اسلامی نیز نقطه وصلی شد بین حوزه هنری و اهالی رسانه ملی کشور و همین حرکت هم به توسعه روابط بین این نهاد با سازمان صدا و سیما منجر خواهد شد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *