درباره پخش فیلم های ایرانی از شبکه هیسپان تی وی

هیسپان تی وی و شنبه های سینمایی

سید رضا صائمی
قطعا برای همه کسانی که به سینمای ایران و خود ایران عشق می ورزند از تماشای فیلم های ایرانی به زبان های دیگر به شوق می آیند و از اینکه ببینند یک فیلم ایرانی به زبان اسپانیایی یا انگلیسی در حال نمایش است خوشحال می شوند. اگر شما هم همین حس را دارید شنبه ها ساعت یازد ونیم شب، شبکه هیسپان تی وی را انتخاب کنید و به تماشای یک فیلم ایرانی به زبان اسپانیایی بنشینید. بدیهی است که نمایش فیلم از این شبکه واجد کارکردها و مزایایی است که شبکه داخلی فاقد آن هستند.
سینما امروزه به عنوان یک زبان تصویری مشترک به تعامل و درک متقابل ملت ها از هم کمک می کند و مردم کشورهای مختلف می توانند بدون فیلترها و عینک سیاست در درون فیلم ها و از طریق سینمای هر کشوری به درک دقیق تر و واقعی تری از هم دست یابند. پخش فیلم های ایرانی از شبکه هیسپان تی وی این امکان را برای ملل اسپانیایی زبان در کل دنیا فراهم می کند تا هم با سینمای ایران و توانمندی های آن آشنا شوند و هم از این طریق شناخت بهتر و بیشتری نسبت به فرهنگ و تمدن ما پیدا کرده که در نهایت این دستاورد می تواند به پویایی و تعامل سازنده این ملت ها با کشور ما کمک کند. اینجا همان جایی است که سینما به مثابه دیپلماسی فرهنگی عمل کرده و به نقطه موثر در مناسبات بین اللملی بدل می شود. ضمن اینکه شناخت سینمای ایران برای سینماگران اسپانیایی زبان می تواند زمینه همکاری های مشترک را فراهم کرده و به تولید مشترک آثار سینمایی منجر شود. یکی دیگر از کارکردهای مهم نمایش فیلم های ایرانی در شبکه هیسپان تی وی دوبله آثار ایرانی به زبان اسپانیایی است که ضمن فراهم کردن یک امکان شغلی برای مترجمان و دوبلورها، فرصتی است تا آثار سینمای ایران به زبان های زنده دنیا برگردانده شود و از این طریق طیف و گستره اکران و نمایش آنها گسترده تر شده و مخاطبان بیشتری پیدا کند. در واقع این اقدام یک نوع کمک و یاری تلویزیون و رسانه ملی به صنعت سینمای ایران و معرفی و تبلیغ آن فراتر از مرزهای ایران است. با توجه به اینکه فیلم های ایرانی از امکان محدودی برای نمایش در سینماهای دنیا برخوردارند و این اکران اغلب محدود به برخی فیلم ها در جشنوارهای جهانی است، شبکه هیسپان تی وی به نوعی این خلاء را جبران کرده و سینمای ایران را به مردم دیگر نقاط جهان معرفی می کند. حضور و موفقیت فیلم های ایرانی در جشنوارهای جهانی بسیاری از مردم جهان را به تماشای فیلم های ایرانی علاقمند کرده اما امکان محدودی برای تماشای این آثار وجود دارد لذا نمایش فیلم های ایرانی از شبکه های برون مرزی فرصت مغتنمی است تا به این نیاز جهانی پاسخ داده شود و در واقع این خدمت بزرگی است که تلویزیون به سینمای ما می کند که باید قدر آن را دانست و البته آن را تقویت کرد. در واقع تلویزیون به ویژه در بخش برون مرزی خود می تواند به جشنواره جهانی برای سینمای ایران بدل شود. به همین دلیل هم سینما باید در این هدف در کنار تلویزیون قرار گرفته و از آن حمایت کند.
شاید آنچه در این مسیر به ویژه از حیث محتویی واجد اهمیت است انتخاب فیلم ها برای نمایش در شبکه های برون مرزی است. فیلم هایی که بتواند نماینده مناسبی برای سینمای ایران بوده و به ویژه سبک زندگی سالم و الگوهای اخلاقی و ارزش هایی انسانی که ایرانیان به آن باور دارند را در قالب فیلم و صورت های نمایشی به مخاطب جهانی معرفی کند. مثلا فیلم دهلیز بهروز شعیبی از شبکه هیسپان تی وی به زبانی اسپانیایی پخش می شود که فارغ از کارکردهای سرگرم کننده آن واجد برخی ارزش های اخلاقی و انسانی است که در قالب قصه ای جذاب و گیرا به تصویر کشیده شده است. نمایش فیلم هایی از این دست فارغ از کارکردهایی که برای آن برشمردیم به پالایش اخلاقی مخاطب در سطحی جهانی کمک کرده و در واقع کمک می کند تا جهان جای بهتر برای زیستن باشد.
البته برخی کارکردهای جنبی هم می توان برای این برنامه برشمرد. مثلا یادگیری زبان اسپانیایی برای مخاطبان ایرانی که به این زبان علاقه دارند. در نظریه های آموزش زبان همواره بر تماشای فیلم تاکید شده و اینکه یکی از بهترین شیوه های فراگیری زبان خارجی تماشای فیلم به آن زبان است. با توجه به اینکه این فیلم ها ایرانی است و مخاطب ایرانی نسبت به بازیگران و فضای قصه آشنایی دارد و با توجه به اینکه نسخه زبان اصلی آن را هم احتمالا دیده است فرصت خوبی است تا از طریق تماشای این فیلم به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازد.
خوشبختانه شبکه هیسپان تی وی، هر شنبه برای مخاطبان خود یک فیلم سینمایی پخش می کند. تمام فیلم های سینمایی ایرانی پخش شده از این شبکه، توسط دوبلورهای اسپانیایی زبان و به سفارش دفاتر هیسپان تی وی در اسپانیا و مکزیک، دوبله و برای پخش آماده می شوند. فیلم های سینمایی ایرانی که هر شنبه از این شبکه پخش می شوند، طرفداران بسیاری در میان مخاطبان هدف هیسپان تی وی دارند. اگر شما هم علاقمند به تماشای فیلم ایرانی به زبان اسپانیایی هستید شنبه های سینمایی هیسپان تی وی را از دست ندهید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *