وقتی صدا و سیما از خودش تقدیر می کند!

بانی فیلم، گروه تلویزیون: صدا و سیما در ایام نوروز جشنواره ای را با عنوان سین سیما در همه برنامه های تلویزیونی و رادیویی به صورت شبانه روزی تبلیغ می کرد که ماحصل این همه تبلیغ و جوایز فراوان نقدی به گفته مدیران صدا و سیما ۱۹ میلیون رای اعلام شد که مردم در ده بخش تلویزیونی و یک بخش رادیویی به برنامه سازان و هنرمندان شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی رای دادند.
براساس آخرین نظرسنجی مرکز پژوهش و افکارسنجی سازمان صدا وسیما برنامه های نوروز ۹۷ بیش از۸۶ درصد مخاطب داشته است و سریال پایتخت با ۷۵ درصد مخاطب و ۹۲ درصد رضایت در صدر برنامه های پرمخاطب قرار داشته که البته خود همین نظرسنجی هایی که صدا و سیما از خودش می کند و همیشه هم رو به رشد و بدون نقص است ابهامات فراوانی دارد.
صدا و سیما نباید چشم بر واقعیت ها بپوشاند و با نگرشتی صحیح و درست خودش را بسنجد. البته که ما انتظار داشتیم حداقل یک مهمان دولتی یا غیردولتی در نخستین جشنواره مردمی صدا وسیما می آمد و حرف می زد. مسئولین صدا و سیما حتی اگر نگران این موضوع بودند که مسئولی بیاید و نقدی هم بکند حداقل از مردمی که از آنها به عنوان سرمایه یاد می کند در جشن مردمی که عنوان نخستین جشنواره مردمی را یدک می کشد دعوت می کرد تا آنها هم جایی برای حرف هایشان داشته باشند.
صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!
صدا وسیما نظرسنجی بگذارد که مردم از برنامه های صدا و سیما راضی هستند یا خیر؟ در این صورت می توان گفت که مردم آیا اقبال عمومی نسبت به این رسانه دارند یا خیر. نظرسنجی هایی که با پرسش های متفاوتی می توان نتایج متفاوتی را بدست آورد و آن را رسانه ای کرد را هم مسئولین می دانند و هم مردم وگرنه مردم این کشور به آمار و ارقامی که می دهند کاری ندارند، بیشتر چیزی را که در سطح جامعه می بینند می پذیرند.
به نظر می رسد مسئولین صدا و سیما که دنبال تعامل با همه دستگاه های دولتی و غیر دولتی هستند برنامه تعاملی هم برای مخاطبانشان در نظر بگیرند تا همین مقدار مخاطبی که با برنامه هایی مانند پایتخت، دورهمی، خندوانه و نود پای تلویزیون می نشینند را از دست ندهند.
در حال حاضر بیشتر شبکه های دنیا تعامل بسیار خوبی با مخاطبانشان دارند و این ارتباط دو سویه است انتظار می رود همین ارتباط دو سویه که بارها از زبان مدیران مختلف صدا و سیما شنیده شده است هم بیشتر جنبه عملی پیدا کند و فرصت انتخاب برگزیدگان و حتی جشنواره ای با این عنوان را به نهادهای دیگر واگذار کند یا اگر قرار است خودش متولی باشد عنوان مردمی را از آن بگیرد تا خودش به انتخاب خودش از برنامه سازان خودش تقدیر نکند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *