درباره بازیگری که پس از سالها و بارها مردن، سرانجام مُرد!

ویگودا؛ از پدر خوانده تا دکتر فیش

بانی فیلم – گروه سینمای جهان – وصال روحانی: «آبی ویگودا» هنرپیشه‌ای که ایفای نقش «کارآگاه فیش» در سریال تلویزیونی «بارنی میلر» و البته بازی در رل گانگستری به نام سال تسیو در فیلم افسانه‌ای «پدرخوانده یک» به او شهرت زیادی بخشید. هفته پیش حین خواب در منزل مسکونی‌اش واقع در نیوجرسی آمریکا درگذشت.
او که به هنگام مرگ ۹۵ سال سن داشت، اول بار در فیلم اول از تریلوژی «پدر خوانده» به سال ۱۹۷۲ به چشم خورد. وی در آن زمان نه یک جوان تازه وارد به کارهای هنری بلکه مردی ۵۱ ساله بود که در این فیلم در رل سال تسیو ظاهر شد. تسیو دوست و همکار طولانی مدت خاندان گانگستری کورلئونه بود اما وقتی این خانواده مخوف به سرکردگی دن کورلئونه (مارلون براندو) متوجه می‌شوند که وی با یک خاندان رقیب آنها نشست و برخاست دارد، وی را می‌کشند. از سال ۱۹۷۵ بود که ویگودا بازی در رل فیش را در نمایش کمدی بارنی میلر که از رده کارهای موسوم به «Sit Com» بود، آغاز کرد و این سریالی بود که از شبکه ABC آمریکا پخش می‌شد. فیش یک کارآگاه متفاوت و غیر متعارف در شهر نیویورک بود که سن زیادش او را دچار بیماری‌های متعدد و متنوعی کرده بود. یکی از کسالت‌های او که به دستگاه گوارش وی مربوط می‌شد، سبب می‌شد او غر غرو باشد و برای همکارانش در اداره پلیس نیز تولید دردسر کند و این خصلت‌ها یک کارآگاه شیرین در عین تلخی از کاراکتر او، لااقل برای بیننده‌ها می‌ساخت.
راهنمای بچه‌ها
ویگودا به سبب ایفای هنرمندانه همین رل و فرو رفتن در قالب چنین آدمی نامزد ۳ جایزه «امی» (اسکار تلویزیونی) شد و موفقیت این سریال به حدی رسید که از روی آن مجموعه دیگری مشتق و ساخته و ارائه شد که نام خود این کارآگاه یعنی «فیش» را روی آن گذاشتند. با این حال در این مجموعه فیش فقط یک کارآگاه بازنشسته و مردی بود که دوران خدمتش در قوای پلیس نیویورک به پایان رسیده بود و همراه با همسرش برنیس (فلورانس استنلی) گروهی از کودکان بدون سرپرست را هدایت و در مسیر زندگی راهنمایی و البته حمایت مالی می‌کرد. رل یکی از بچه‌ها را تاد بریجز بازی می‌کرد که بعداً در سریال «ضربات مختلف» به شهرت زیادی رسید. سریال «فیش» به رغم منتج شدن از بارنی میلر و ارتباط با کاراکتر شناخته شده و محبوب کارآگاه فیش بیشتر از دو سال از شبکه ABC پخش نشد و تولید آن بعد از چنین مدتی متوقف گشت.
یک صبح زود
ویگودا سالها بعد درباره نحوه به کارگیری‌اش در دو سریال مذکور و بخصوص مجموعه نخست که بعداً سریال «فیش» را هم موجب شد، گفت: یک روز صبح زود، وقتی تازه ۵ کیلومتر دویدنم را تمام کرده بودم، پیامی تلفنی از مدیر برنامه‌هایم داشتم که گفت به استودیو بیا زیرا باید برای یک سریال جدید امتحان بدهی و از تو تست تصویر گرفته شود. مجبور بودم سریع به خانه برگردم و لباس‌های ورزشی‌ام را در آورم و لباس عادی‌ام را به تن کنم و به سمت استودیو بروم ولی مدیر برنامه‌هایم گفت حتی یک ثانیه وقت اضافی هم نداری و اگر نیایی کس دیگری را تست خواهند کرد. مجبور شدم با همان سر و وضع و لباس ورزشی به «ABC» بروم و طبعاً بسیار خسته و کوفته به آنجا رسیدم. این مسئله‌ای بود که دنی ارنولد و تد فلیکر تهیه کنندگان آن سریال تازه نیز به صراحت به من گوشزد کردند. به آنها گفتم بدیهی است که خسته باشم زیرا همین نیم ساعت پیش ۵ کیلومتر دویده بودم و بعداً با شتاب خودم را به استودیو نیز رسانده بودم. آنها می‌گفتند بنظر می‌رسد مشکلات گوارشی هم داری و من گفتم مگر شما پزشک‌اید؟!
هر چه بود همان چهره خسته و تصویر یک آدم نگران تهیه کنندگان بارنی میلر را قانع کرد که ویگودا بهترین انتخاب برای ایفای رل اول این مجموعه است و البته او به سبب بازی در «پدر خوانده» به اندازه کافی نزد دنی ارنولد و تد فلیکر شناخته شده بود.
رل‌های ماندگار
آبی ویگودا در ۲۴ فوریه ۱۹۲۱ در بروکلین در کشور آمریکا چشم به جهان گشود. پدر و مادر او مهاجرانی بودند که از شوروی به آمریکا آمده بودند. وی بازیگری را از ۱۹۴۷ و در صحنه تئاتر آغاز و در نمایش‌های متعددی شرکت کرد و سپس به سینما پیوست و بازی در «پدر خوانده یک» کار فرانسیس فورد کاپولا و محصول سال ۱۹۷۲ همان طور که پیشتر نیز آمد وی را به شهرت و اعتبار رساند. ویگودا در مدیوم تلویزیون در سریال‌ها و نمایش‌های معروف دیگری همچون «سایه‌های تاریک»، «کوجک» و «هاوایی صفر پنج» نیز حضور یافت و اینها البته بعد از اتمام سریال‌های بارنی میلر و فیش شامل حال او شد. ویگودا رل‌هایی تقریباً به یادماندنی در فیلم‌های سینمایی «Connonball Run»، «ببین چه کسی حرف می‌زند»، «جو مقابل آتش فشان» و «برگر خوب» را نیز تجربه کرد اما از همه جالب‌تر اخبار متعددی بود که سالها راجع به مرگ وی در اینجا و آنجا پخش می‌شد و طبعاً تا قبل از مرگ واقعی او در هفته گذشته صحت نداشت و غلط بودن آنها دائماً به اثبات می‌رسید. اشتباه بزرگ اول را نشریه معتبر «پیپل» در سال ۱۹۸۲ مرتکب شد که طی یک گزارش خود از وی به عنوان «آبی ویگودا فقید» یاد کرد و وی نیز برای طعنه زدن به این نشریه عکسی از خود که روی یک کفن نشسته و نشریه پیپل را در دست گرفته بود، تهیه کرد و آن را به نشریه واریه تی داد تا چاپ شود و مشخص گردد که آن نشریه گاف بزرگی داده است.
شوخی با مرگ
از آن پس نیز مشابه آن اشتباه در گزارش‌های متعدد دیگر رسانه‌های آمریکا و اروپا مشاهده شد و مجریان برنامه‌های معروف تلویزیون آمریکا مثل دیوید لترمن و کانان اوبراین نیز یا مثل پیپل خبر مرگ وی را به اشتباه اعلام کردند یا سر این قضیه شوخی‌های زیادی را صورت دادند و با آن جوک ساختند و کار به جایی کشید که دو سایت اینترنتی مخصوصی فقط با این هدف به راه افتادند که پیگیری کنند ویگودا زنده است یا نه و هر روز اخباری را در این زمینه ارائه می‌کردند! خود ویگودا نیز به قدری با شوخ طبعی و شکلی مثبت با این قضیه برخورد می‌کرد که دائماً بر شمار هوادارانش افزوده می‌شد. مسئله‌ای که مرگ وی نیز پایانی بر آن تلقی نمی‌شود.
منبع: Yahoo.Movies

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *