پاسداشت سینماگر فقید؛ اگر علی حاتمی زنده بود…؟ تماشا کنید

در حال بارگزاری فیلم...

بانی‌فیلم: علی حاتمی ایرانی‌ترین فیلمساز نسل پرشکوه سینمای ایران و آفرینشگر بومی‌ترین فیلم‌های سینمایی اگر عمرش به دنیا بود و ناغافل در پنجاه‌و‌دو سالگی به دیار باقی نمی‌شتافت و می‌ماند، نگاهش به سینمای امروز ایران چه بود؟
فیلمساز فقید سینمای ما در این دوره و زمانه‌ای که سینما محل کاسبی و کاسبکاری شده، در باره فیلم‌هایی که امروز در سینماها به نمایش در‌می‌آیند چه دیدگاهی داشت؟!
آیا سازنده کمال‌الملک و دلشدگان مانند برخی از هم‌نسلانش (بیضایی و تقوایی) ناچار سینما را به کناری می‌گذاشت و حسرت‌خوار دوران طلایی می‌ماند؟
یا مثل عده‌ای که اهل معامله‌کردن شدند و استعداد و هنر خود را وجه‌المصالحه کاسبی و فیلم‌ ساختن کرده و حاضر شدند در ورطه عدول از شخصیت هنری‌شان بیفتند، حاتمی هم ناچار تن به این سوداگری می‌داد؟!
نه! علی حاتمی بزرگ بود؛ فیلم‌هایش گواه این بزرگی‌ست. او اگر امروز بود همچنان بزرگی و یزرگ‌منشی‌اش را نگاه می‌داشتم و بر سینما بزرگی می‌کرد؛ حاتمی بزرگ‌تر از خیلی کسانی بود و هست که امروز با چشم‌پوشی‌ها و برخی مسامحه‌گری‌ها توانسته‌اند در آشفته بازار فعلی، برای خودشان «کَسی» شوند و در سایه اهمال ها و چشم‌پوشی‌ها به «آلاف‌و‌اُلوفی» برسند!
زمانه تلخکامی‌ست…
امروز علی حاتمی اگر می‌ماند ۷۴ ساله بود… او ۱۵ آذر سال۱۳۷۵ از میان ما رفت… روحش شاد.
این ویدیو مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد علی حاتمی است.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *