پایان دوره اولین مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب

پنجشنبه، پنجم تیر ماه ۱۳۹۹، جشن پایان اولین دوره‌ی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب به سرپرستی پیام دهکردی و عارفه لک در فرهنگسرای اندیشه و با اجرا و همراهی حسین مسعودی آشتیانی برگزار شد. جشنی که با شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده بود، اما بالاخره در فضایی صمیمی و همدلانه برگزار شد.‌
به گزارش رسیذه، اولین دوره‌ی مقدماتی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب با ۵۵ هنرجو آغاز شد و با ۴۱ نفر منتخب دوره‌ی پیشرفته ادامه پیدا کرد. تا در نهایت آزمون برگزار شد و نفرات منتخب و برگزیده مشخص شدند.
دوره‌ی مقدماتی شامل تمرین‌های عملی سخت و فراوان، شعر خواندن‌های هر روزه، پیدا کردن فرهنگ صدا، تجربه نفس کشیدن با شیوه‌ای متفاوت بود. و دوره‌ی پیشرفته بعد از ۱۱ جلسه، با برگزاری جلسه‌ی آزمون نهایی و انجام پروژه‌ی هنرجویان پایان گرفت. این جلسه با هدف ارزیابی مهارت‌های هنرجویان برگزار شد و داوری و ارزش‌گذاری اجراها را پیام دهکردی و عارفه لک به‌عهده داشتند. پروژه‌های انتخابی هنرجویان نیز شامل هر نوع متن قابل اجرا اعم از: شعر، نثر و حتی متن‌های خبری بود که بعضی از آنان اجرایشان را در قالب پرفورمنس ارائه کردند.
در جشن پایان دوره، پس از اهدای لوح یادبود به نفرات دوره‌ی پیشرفته، ۱۰ نفر منتخب اعلام شدند. و ۵ نفر برگزیده نیز امکان همکاری با نوین کتاب جهت خوانش کتاب‌های صوتی را پیدا کردند.‌
جشن پایان اولین دوره‌ی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب با سخنرانی مدیرعامل نوین کتاب آغاز شد. محمدی تصمیم به برگزاری اولین دوره را یک سال و نیم پیش اعلام کردند که با صحبت‌های صورت‌گرفته، پیام دهکردی و عارفه لک به عنوان مدرسان اولین دوره آغاز به تدریس نمودند.
او تاسیس کانونی با همکاری فرهنگسرای اندیشه جهت عضویت هنرجویان و استمرار فعالیت در حوزه‌ی صدا و گفتار را از برنامه‌های پیشِ رو دانستند.
پس از آن عارفه لک و پیام دهکردی صحبت کردند. لک، کار و آموزش در فضایی همدلانه را دستاورد این دوره‌ها دانستند.
پیام دهکردی ضمن ابراز رضایت از برگزاری این دوره و نزدیک‌بودن امتیازات نفرات برگزیده، این مقطع زمانی را بیش از هر زمان دیگری نیازمند کنش‌های اجتماعی دانستند.
وی این شیوه پرورش صدا و گفتار را دارای آینده‌ای روشن دانست که به زودی بیش از پیش گسترش پیدا می‌کند و هنرجویان آن با خستگی‌ناپذیری و اجرای تمرینات مداوم می‌توانند پیشران فردای حوزه‌ی گویندگی و اجرا باشند.
ایشان انسان موفق را انسان کنشی نامیدند و مردم را سزاوار حال خوب دانستند. که این حال خوب با خنده‌ی مصنوعی و پست‌های سلکتیو و انتخاب‌شده‌ی اینستاگرامی میسر نمی‌شود، بلکه نیاز به کنش در همه‌ی سطوح دارد.
پیام دهکردی برگزاری چنین دوره‌هایی توسط نوین کتاب، در روزگاری که فرهنگ آنطور که شایسته است ارج نهاده نمی‌شود و به مظلوم‌ترین و معصوم‌ترین بخش جامعه تبدیل شده که منجر به فجایع اجتماعی می‌شود را سزاوار تقدیر دانست.
دوره‌های بعدی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب در آینده برگزار خواهد شد و شرایط و نحوه‌ی برگزاری از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی نوین کتاب به اطلاع‌ علاقه‌مندان خواهد رسید‌.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *