تهیه کننده برنامه «عکس هایی که جهان را تکان می دهد»:

پرس تی وی یک رسانه کاملا سیاسی است

بانی فیلم، گروه تلویزیون: با آنکه فارغ التحصیل رشته حسابداری است، اما توانسته با برنامه های متعددی  که تهیه کرده، رنگ هنری به شبکه ای اضافه کند که ماهیت خبری و تحلیلی دارد. کیانوش الطافی سابقه فعالیت در تولید بیشتر برنامه های پرس تی وی در سال های گذشته را دارد. بیش از همه به هنرهای عکاسی و سینما عشق می ورزد و همین علاقه خاص موجب شده برنامه هایی را تولید کند که بسیار متفاوت از سایر برنامه های عادی شبکه های خبری دنیاست.
این برنامه در هر قسمت، یک عکس اثرگذار در تاریخ عکاسی دنیا از وقایع و رخدادهای گوشه گوشه دنیا را انتخاب و درباره بستر تاریخی رویداد و انگیزه های عکاس عکس از شکار آن لحظه خاص، همچنین تاثیراتی که عکس مزبور در دنیای عکاسی خبری گذاشته، جوایزی که نصیب عکاس خود کرده و حواشی و جوانب انتشار عکس اطلاعاتی جامع ارائه می کند. عکس هایی که به نوعی نماد یک لحظه تاریخی حساس تبدیل شده اند و از شهرت جهانی برخوردارند.
تهیه کننده ۳۸ ساله «ایران سینما» و «عکس هایی که جهان را تکان می دهد» در گفت وگو با بانی فیلم از تولیداتش طی بیست سال فعالیت رسانه ای خود می گوید. این گفت و گو را با هم می خوانیم.

چه شد که با شبکه های برون مرزی همکاری کردید؟ 

-به طور جدی از سال ۱۳۷۹ به عنوان دستیار در گروه تصویربرداری بود که وارد کار رسانه شدم. طی سال های گذشته به عنوان تصویربردار، تدوینگر، کارگردان و برنامه ساز تلویزیون فعالیت داشتم.

کار  با تلویزیون را به صورت جدی و مستمر از سال ۱۳۸۶ با حضور در شبکه پرس تی وی و بعد هسیپان تی وی و آی فیلم شروع کردم. حاصل این همکاری مجموعه برنامه های مختلفی است مانند برنامه «ایران»، «مستند و گفتگو»، «ایران سینما»، «ایران امروز» و «عکس هایی که جهان را تکان می دهد».

چه شد که به فکر ساخت برنامه ای برای عکاسی و عکس های مطرح دنیا افتادید؟

-شاید کار کردن در پرس تی وی به این آسانی نباشد که تصور می شود. چون یک رسانه کاملا سیاسی است.

من اصلا برنامه ساز سیاسی نیستم هرچند تولیدات سیاسی کم نداشتم. به لطف دوستان و همکاران عزیزم ۳ مجموعه برنامه به عنوان برنامه ساز برای این شبکه کار کردم که مجموعه «عکس هایی که جهان را تکان می دهد» مهم ترین و موفق ترین آنهاست. این مجموعه با نگاهی به تاریخ عکاسی خبری در جهان به دنبال بهانه ای بود تا عکاسان و عکس های مهم تاریخ را نشان دهد و ادای دینی داشته باشد به تصویربرداران و عکاسان خبری که مسلما در رسانه های خبری کمترمورد توجه قرار می گیرند، هرچند سرمایه های ارزشمندی هستند.

آیا نمونه های مشابهی با آنچه شما ساختید در جهان وجود دارد؟

-این برنامه به جرات اولین برنامه در شکل و شمایل خودش است و مشابه آن در دنیا وجود ندارد. شاید همین مسئله باعث شد تا انرژی زیادی صرف شود جهت اثبات توانا بودن یک عکس برای تولید برنامه ای پرمحتوا.

به هرحال راه سخت و زیادی طی شد تا این امر اتفاق بیافتد و قدرت و تاثیر یک فریم عکس در جایگاه تلویزیونی جا افتاد. در نهایت این مجموعه به نتیجه رسید و بالاخره تبدیل به مجموعه ای مستند کوتاه و پربار شد که به جرات می توان از آن دفاع کرد.

آیا از کیفیت برنامه راضی هستید و قصد دارید آیتمی به آن اضافه کنید تا تغییر کند یا روند تولید بر همین محور تکرار می شود؟

-مسلما برنامه ما بعد از تولید ۶۵ قسمت شکل و شمایل خودش را پیدا کرده است و اضافه کردن آیتم یا نقطه نظری به آن می تواند مقدمه تغییر ساختار برنامه باشد؛ که چه چیز از این بهتر. حتما موفقیت هر چیزی در اصلاح دائمی آن است و طبعا بقای برنامه ما هم در همین راستاست.

به عنوان یک تهیه کننده چرا بر محور فرهنگی بیش از سایر ابعاد اقتصادی و سیاسی در دنیای امروز تاکید دارید؟

-حوزه فعالیت من بیشتر فرهنگی – هنری است. مسیر کار من بیشتر به سمت برنامه هایی بوده که رنگ فرهنگی به خروجی نهایی تلویزیون می دهد. من به جد معتقدم آن چیزی که برای ما در رسانه زمان می خرد تا بتوانیم سرفرصت حرف بزنیم و پیام خود را به دنیا ارسال کنیم، فرهنگ و هنر است.

هیچ رسانه موفقی در دنیا غیر این عمل نمی کند. و پیام تیز و کاملا مستقیم چندان نتیجه بخش نخواهد بود، مگر آنکه از فیلتر فرهنگی و هنری و یا حتی اجتماعی عبور داده شود. این اصل، چندان جدید نیست و احتیاجی به اثبات دوباره ندارد..

آیا برنامه «عکس هایی که جهان را تکان می دهد» در سایر شبکه های صدا و سیما هم به نمایش در آمده اند و از نتیجه آن آگاهی دارید؟

-می دانم از موقعی که در شبکه هیسپان تی وی ترجمه و پخش شده است، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. بسیار از این قضیه خرسند و خوشحالم. ولی برای سایر شبکه ها در جریان  پخش و بازتابش نیستم. در هر صورت این باعث مباهات من است که برنامه تاثیر و جذابیت خودش را داشته  است.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *