پرچم ایران را با «نشان ملی» بهتر می شناسیم

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، مریم مومن زاده مستندساز درباره تولید مجموعه جدید «بالا می رویم» به ویژه قسمت «نشان ملی» توضیح داد: ۱۸ روز پس از ۲۲ بهمن ۵۷ با دستور امام خمینی (ره) مبنی بر حذف تمام مظاهر طاغوت، قرار شد پرچم کشور تغییر پیدا کند. ما در این قسمت درباره چگونگی رسیدن به طرح جدید پرچم پرداخته ایم.

وی افزود: در ایران هر حکومتی که آمده، پرچم تغییر پیدا کرده است و تنها رنگ های پرچم بوده که از مشروطه به بعد ثابت مانده اند. ما حتی سراغ این موضوع رفتیم که استفاده از زبان عربی روی پرچم چه ویژگی دارد.
این مستندساز یادآور شد: در زمان پهلوی اول و پهلوی دوم ایران سه نوع پرچ از جمله حکومتی، ملی و مردمی داشته است. پس از این با انقلاب این سه پرچم به یک پرچم تبدیل می شوند.
استفاده از شعارهای مردم در پرچم کشور
مومن زاده تأکید کرد: الله، الله اکبر و لا اله الی الله شعارهایی بوده که مردم در زمان انقلاب استفاده می کرده اند، بنابراین واژه های روی پرچم برگرفته از شعارهای خود مردم بوده و فرمایشی نبوده است.
وی تصریح کرد: یکی از گلایه هایی که در ای مستند از قول یکی از مصاحبه شوندگان نقل می شود این است که در ایران به نسبت به کشورهای همسایه اصلا فرهنگ احترام به پرچم جا نیفتاده است در حالی که در کشورهایی مثل ترکیه حتی سر در مغازه ها هم پرچم وجود دارد اما در کشور ما بیشتر بالای پل ها و میدان ها است که پرچم ایران به چشم می خورد.
مومن زاده در پایان اعلام کرد: با ساخت این مستند خواستیم توجه مردم را به این نشان ملی جلب کنیم و درباره نقش پرچم در جامعه نیز با دکتر نجفی جامعه شناس که رساله او درباره نمادهای پرچم بوده است، گفتگو کرده ایم.
«نشان ملی»  از مجموعه «بالا می رویم» ساعت ۱۴ روز جمعه ۱۶ بهمن روی آنتن می رود و ساعت ۲۲ روز ۲۳ بهمن بازپخش می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *