پوآرو ۱۰۰ ساله می‌شود!

در حال بارگزاری فیلم...

بانی‌فیلم:

بلندی قد هرکول پوآرو به سختی به۱۵۰سانتیمتر می‌رسید، اما با این حال بسیار با وقار و مغرور حرکت می‌کرد. سرش دقیقاً به شکل تخم مرغ بود؛ با سبیل‌های خاص تاب‌خورده که مانند سبیل نظامیان بود…!
آگاتا کریستی در اولین رمانش -«ماجرای اسرارآمیز در استایلز»- که در اکتبر سال ۱۹۲نوشت هرکول پوآرو را با این توصیف‌ها به خواننده‌‌هایش معرفی کرد.
یک‌صد سال پس از انتشار رمان آگاتا کریستی، دیگر مردم سراسر جهان با شیوه‌ها و اصطلاحات هرکول پوآرو این کارآگاه هوشمند آشنا شده‌اند.
در رمان آگاتا کریستی، پیشینه این کارآگاه این چنین نوشته شده: هرکول پوآرو، یک پلیس بازنشسته بلژیکی بود که از وطن جنگ‌زده‌اش گریخته و در یک دهکده آرام انگلیسی زندگی می‌کرد. در این دهکده پورآرو با دوست خود کاپیتان هستینگز به طور تصادفی درگیر حل معمای قتل یک بانوی ثروتمند و پیر می‌شوند که به تازگی ازدواج کرده است.
در رمان کریستی آمده که نخستین قانون کارآگاهی پوآرو برای حل معماهای قتل‌، جلوگیری از نکات انحرافی‌ای بود که کریستی نام‌شان را «ماهی قرمز» گذاشته، نکاتی که در مورد ماجرای قتل بانوی ثروتمند پیر، پر بود؛ از یک ریش قلابی گرفته تا فنجانی قهوه شکسته شده؛ از نظر پوآرو زیر همه اینها، ‌همیشه ساده‌ترین توضیح وجود دارد. او معتقد بود که سلول‌های خاکستری، جلوی هر خاطره ترسناک و دردناکی را می‌گیرد.
همانطور که پوآرو در طول زندگی حرفه‌ای خود دریافت، عادی‌ترین سرنخ‌ها می‌توانند حیاتی باشند: مانند آتش‌سوزی در یک روز گرم تابستان، حمام گرفتن در ساعتی غیرمعمول و یا اظهار نظر درباره نیش زنبور.
از دیدگاه پورآرو، هر چیزی که از شما نپرسد «چگونه آن را می‌گویید؟» یک نتیجه‌گیری برای رسیدن به حقیقت است. هر چیزی که به نظر برسد نظم طبیعی امور را برهم می‌زند.
امروز از خلق شخصیت هرکول پوآرو بکصدسال می‌گذرد، زمان زیادی که داستان‌های این کارآگاه بلژیکی فرانسوی‌زبان را هنوز شنیدنی و تماشایی می‌کند.

منبع: اکونومیست

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *