یادداشت

چطوری علیخانی؟!

هادی داداشی
اشتباه استراتژیکی کرد! احسان علیخانی در نوروز و ویژه برنامه تحویل سال با ظن اینکه تاکتیک همیشه جواب پس داده اش در باکس ماه رمضان، در سایر مقاطع هم جواب خواهد داد، رفتار آماتوری و نادرستی داشت. اشک و آه و گریه، آن هم درست رأس تحویل سال، گزینه ای نبود که خیلی از بینندگان تلویزیون منتظرش باشند. استدلال شب شهادت هم آنقدر متقن نبود که شب عید مردم را صرفاً پای گریستن خودمان بنشانیم. از علیخانی آنقدر تجربه سراغ داریم که بتواند این دو مناسبت را با روش بهتری مدیریت کند.
حالا در کمتر از یک ماه مانده به آغاز ماه رمضان، علیخانی با گذر از موج انبوه نقدها و گلایه ها از عملکردش در نحوه ارائه برنامه تحویل سال شبکه سه، قرار است بزودی با سری جدید «ماه عسل» بازگردد. با این تفاوت که حالا او پیش زمینه نامساعدی برای تماشاگرانش در نوروز طراحی کرده و حتی برخی، بخشی از دلایل زمینه ساز برای کنار گذاشتن علی اصغر پورمحمدی از مدیریت شبکه سه، از چشم «بهار نارنج» او می بینند.
کاربران فضای مجازی هم با شوخیهای معناداری از همین حالا به استقبال او و «ماه عسل» رفته اند. یکی عکس علیخانی را با لبخندی که برق شیطنت دارد با کپشن «فقط ۲۰ روز مانده»- به ماه رمضان»- پُست می کند. دیگری هم تصویری غم زده از این مجری را با دیالوگی معروف شده از «به وقت شام» برای بقیه فوروارد می کند که یعنی علیخانی خطاب به آنان گفته «چطوری ایرانی؟!». ضمن اینکه این دومی به جهت پیشینه و ارجاع تلخش بار معنای بیشتری هم دارد.
امسال کار علیخانی در «ماه عسل» ۹۷ دشوارتر است. با احترام به همه اهداف و دستاوردهای مثبت و خیرخواهانه «ماه عسل»، او اگر امسال دُز اغراق و اندوه را در برنامه اش بی دلیل بالا ببرد، مثل برنامه تحویل سال دیگر شاید طرفدارانش هم پشت او نایستند.
در واقع تلویزیون آنقدر در مناسبت های شاد در هماهنگی غریب و اتحاد پرسش برانگیزی میان شبکه ها چنان منفعل ظاهر شده و نقش «افسردگان» را بازی کرده که افکار عمومی در ایام سوگواری دیگر از این رسانه اشباع می شود. نمونه اش پایان بندی سری مجموعه ای کاملا طنز مثل «پایتخت» در نوروز امسال که در تغییر کارکرد ناباورانه ای، بنابر هدفش، وسیله را توجیه کرد و کارش به آتش و خونریزی کشید!
با این وصف، امروز نوبت ماست که از مجری «ماه عسل» بپرسیم «چطوری علیخانی؟!»

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *