گزارش پشت صحنه نمايش فرهاد آئيش

«چمدان» چالشی بزرگ برای بازیگران

فرهاد آئیش می‌گوید: نمایش «چمدان» با اثری که ۲۳ سال قبل کار کردم متفاوت است و این بار به کمک هنرمندان تجسمی تلاس کردم «چمدان» برای مخاطبان بعد از دیدن نمایش حجم داشته باشد.

سالن اصلی تئاترشهر از بیستم بهمن‌ماه با نمایش کمدی ویژه‌ای مشتاقان تئاتر را به سوی خود می‌خواند و رونق دوباره‌ای به این هنر مهجور مانده می‌بخشد. فرهاد آئیش، بازیگر و کارگردان نام‌دار و محبوب تئاتر، سینما و تلویزیون، واپسین جلسه‌های تمرین نمایش تازه‌اش را پشت سر می‌گذارد؛ نمایشی کمدی با انبوهی از بهترین بازیگران شناخته‌شده تئاتر و سینما. البته شاید بتوان درباره این اثر، به مخاطبان نوید دو نمایش با یک بلیت داد، زیرا آئیش در حقیقت دو نمایشنامه هم‌نام را برای اجرا در سالن اصلی تئاترشهر آماده می‌کند؛ یکی به نویسندگی کوبو آبه نویسنده سوررئالیست معاصر ژاپنی با ترجمه و اقتباس آئیش و دیگری متنی به همین نام نوشته فرهاد آئیش.

« چمدان» که یک بازتولید قدیمی محسوب می‌شود، سال ۷۱ توسط این کارگردان اجراهای موفقیت‌آمیزی داشته و حالا با سری جدیدی از حرفه‌ای‌ترین بازیگران عرصه تئاتر آماده می‌شود تا بار دیگر تماشاگران را غافلگیر کند. در اجراهای سری پیش این نمایش، مائده طهماسبی و شبنم فرشادجو بازی نداشتند اما فرشادجو پیش از این در نمایش «کلمه، سکوت، کلمه» با این زوج هنرمند همکاری داشته است. به همین بهانه، در یکی از جلسه‌های تمرین این نمایش، سروقت فرهاد آئیش و دو بازیگر این نمایش رفتیم و با آنها از تجربه تمرین و اجرای نمایش چمدان گپ زدیم.

از جمله هنرمندانی که همیشه در ذهن عموم مردم با ایفای نقش‌های متفاوت و دوست داشتنی‌اش جای دارد، فرهاد آئیش است.او این روزها با تمرکز بسیار به بررسی و اجرای درست تازه‌ترین اثرش می پردازد. به همین دلیل بسیار مشغول است و تنها دقایقی کوتاه در مورد نمایش «چمدان» صحبت می‌کند. او می گوید: در این کار، به شکل‌های متفاوت موضوع «چمدان»، معانی و مفاهیم آن را مطرح می کنیم.

او با تاکید بر اینکه تلاش دارد از محدوده اجرای صرف یک نمایش خارج شود بیان کرد: دلم می‌خواهد این اتفاق سبب شود تا کسانی که به این اجرا می‌آیند، واژه «چمدان» برایشان ابعاد مختلفی پیدا کند و در کنار نگاه ما به این مسئله نگاه‌های متفاوتی نیز از سوی تماشاگران شکل بگیرد. بنابراین تنها به شب‌های اجرا بسنده نکردیم و نمایشگاهی در ارتباط با «چمدان» خواهیم داشت. براین اساس یک ساعت قبل از آنکه مخاطبان به سالن نمایش وارد شوند در محوطه انتظار سالن اصلی شاهد یک ویدئو ایستالیشن خواهند بود. بر این اساس ده جوان هنرمند نگاه خودشان را به چمدان با مفاهیم مختلفی در حیطه هنرهای تجسمی که با صد چمدان ساخته می‌شود ابراز می‌کنند. امیدوارم زمانی که تماشاگران ما از سالن خارج می شوند واژه چمدان برایشان حجم داشته باشد.

مائده طهماسبی یکی از بازیگران محبوب تئاتر، سینما و تلویزیون است. او که در تازه‌ترین نمایش فرهاد آئیش با عنوان «چمدان» حضور دارد با ارائه توضیحاتی در مورد این نمایش به هنرآنلاین گفت: زمانی که آقای آئیش سال۷۱ این کار را اجرا ‌کردند، فقط در شروع کار همراه‌شان بودم و بعد از ایران رفتم. آن موقع نتوانستم کار را ببینم، تنها شنیدم که به چه صورت اجرا شده است. در همه کارهایی که آقای آئیش خارج از ایران انجام می‌دادند، نقشی را به عنوان بازیگر بر عهده داشتم. نمایش «چمدان» را هم با تلاش خود من، در دو شهر هامبورگ و برلین آلمان اجرا کردیم. آنجا بازیگران عاشق بازیگری اند، اما حرفه‌ای نیستند.

او ادامه داد: زمانی که به ایران بازگشتیم، همیشه می‌گفتم چقدر خوب است که بتوانیم «چمدان» را بار دیگر روی صحنه ببریم، ولی آقای آئیش در مقاطع مختلف مخالفت می‌کردند. این‌بار هم قرار بود «مکبث» را اجرا کنند، ولی خودشان پیشنهاد دادند که «چمدان» را اجرا کنیم. جالب این‌که یک روز او گفت: نمایش دیگری به نام «چمدان» نوشته کوبو آبه را که در آمریکا اجرا کرده‌ام، می‌توانیم با این چمدان تلفیق کنیم و پیوند بزنیم. من هم استقبال کردم. به نظرم خیلی خوب است دو نمایش هم‌نام با فضایی متفاوت اجرا شوند.

کارگردان نمایش «گزارش به آکادمی» با اشاره به نقش‌های متفاوتی که در این نمایش ایفا می‌کند توضیح داد: همیشه وقتی من و آقای آئیش تصمیم می‌گیریم کاری اجرا کنیم، هم‌فکری می‌کنیم که چگونه اجرا شود و بازیگران چه کسانی باشند، یعنی هر دو تهیه‌کننده کار می‌شویم. در نمایش «چمدان» نوشته فرهاد آئیش، نقش زن خیاط را بازی می‌کنم که چالش بزرگی است، چون قبلاً هرگز این نقش را بازی نکرده‌ام. در نمایش «چمدان» کوبو آبه هم در نقش زن صاحبخانه بازی دارم. شخصیت این دو زن بسیار از هم متفاوتند. این برای من جذاب است. بازی در دو نمایش که نقش‌ها در آن با یکدیگر هم‌خوانی دارد، هیچ جذابیتی نخواهد داشت اما اگر نقش‌ها تا این حد با هم متفاوت باشند، رنگ و بویی خاص به شخصیت می‌دهد و چالش بزرگی برای بازیگر به شمار می رود.

طهماسبی با تاکید بر اینکه «چمدان» مربوط به زمان خاصی نیست بیان می کند: نمایش‌های فرهاد آئیش به معنای واقعی کلمه زمان ندارند. سالی که به ایران آمدیم، یعنی سال ۷۸ نمایشی به نام «تقصیر و ۳۲ دقیقه از ماجرا» روی صحنه بردیم. به او می‌گفتم برای آن موقع ایران شاید پنجاه درصد جواب گرفت. در صورتی که ما خارج از کشور اجراهای متعددی داشت و بازخورد خوبی هم از آن گرفته بودیم. الان هم به او می‌گویم باید زمان کارهایی که می‌نویسی، برسد. فکر می‌کنم «چمدان» ۲۳سال پیش، «چمدان» امروز هم هست. همین نکته را نمایش «هفت شب با مهمان ناخوانده در نیویورک» آقای آئیش هم نشان داد، چون دیدیم نمایشی را که سال ۷۱ اجرا شده بود، وقتی سال ۹۱ هم اجرا شد، رابطه‌ای که تماشاگر با آن نمایش برقرار کرد، با رابطه‌اش در سال ۷۱ همسان بود. همین امید را در مورد «چمدان» هم دارم.

شبنم فرشادجو یکی دیگر از بازیگران این اثر است که همراه با دیگر بازیگران حرفه‌ای این نمایش در کار فرهاد آئیش نقش آفرینی می‌کند. او با بیان دلایل همکاری با این گروه و نقشی که بر عهده دارد گفت: نمایش «چمدان» سال ۷۱ اجرا شده بود که من آن را ندیدم. برای دعوت به این اجرا، پیش از آن‌که متن را بخوانم، آقای آئیش گفتند: می‌آیی در نمایش چمدان بازی بکنی؟ و من گفتم بله، چون درباره این نمایش خیلی شنیده بودم. تمرین‌ها خیلی خوب پیش می‌رود. من در نقش یک دکتر روانکاو بازی می‌کنم که خیلی در چهارچوب است و دیسیپلین خودش را دارد. این دکتر قرار است یک سیری را طی بکند. پارتنر (هم‌بازی) من رامین ناصرنصیر است که با هم در بازی یک سری الف و ب برای آن گذاشتیم، یعنی از یک نقطه خشک شروع می‌شود و کم‌کم نرم و به یک شخصیت دیگر تبدیل می‌شود. کل نمایش کمدی نیست اما برای مثال دیالوگ‌هایی داریم که شاید خنده‌ دارند، ولی ما آنها را جدی اجرا می‌کنیم. نمی‌دانم بازخورد تماشاگر چه خواهد بود. احتمالاً تماشاگر تیزهوش منظور ما را می‌فهمد و آن را درک می کند.

او با اظهار خرسندی از حضور در این نمایش و همکاری با این زوج هنرمند گفت: قبلاً با خانم مائده طهماسبی و آقای فرهاد آئیش در نمایش «کلمه، سکوت، کلمه» کار کرده بودم. من در کنار این گروه خیلی احساس خوبی دارم و خوش می‌گذرد. طوری که سی اجرای آن نمایش به قدری سریع گذشت، انگار ده اجرا رفتیم! به همین دلیل، این زوج را دوست دارم. انرژی‌شان در پشت صحنه کمک می‌کند فضای نمایش و نتیجه کار خوب و درخشان باشد. تمرین‌های ما خیلی سخت نیست. خیلی خوشحالم که در این کار حضور دارم. در خود نمایش از موسیقی‌های رپ و دنس استفاده نمی‌شود، ولی در قسمت ما، سه صحنه است که نمایش با آوایی از استاد شجریان شروع می‌شود که کم‌کم تغییر می‌کند و مدرن می‌شود. به نظرم چون خیلی‌ها این کار را در سال ۷۱ دیده‌اند و خاطره دارند، برایشان جذاب است اما این هوشمندی آقای آئیش را می‌رساند که یک نمایش مدرن هم به آن اضافه کرده و یک‌سری ویدیوآرت که نسل امروز می‌توانند با این کار ارتباط بگیرند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *