چند خبر از شبکه های برون مرزی صدا و سیما

نگاهی به  مستند «لیورپول» در قاب هیسپان تی وی

در مستند  «لیورپول»  از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی، به معرفی یکی از مشهورترین شهرهای انگلیس پرداخته می شود.

به گزارش رسیده، برای دوره هایی در طول تاریخ ، ثروت لیورپول از لندن فراتر رفت و اداره گمرک این شهر بزرگ ترین کمک به خزانه داری انگلیس بود. امروزه گردشگران با دیدن بناهای یادبود ساخته شده در مقیاس عظیم  ، شاهد اعتماد به نفس و جاه طلبی ساکنان این شهر  هستند. اما این ثروت از کجا حاصل شد و چگونه یک شهر کوچک ماهیگیری به  «نیویورک اروپا» تبدیل  شد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال ، این مستند به صفحات تاریک تاریخ می رود: زمانی که شهر لیورپول مرکز تجارت جهانی برده ها بود.

برنامه مستند «لیورپول»  کاری از واحد برنامه‌های شبکه هیسپان تی وی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان ، روز پنجشنبه ساعت ۸:۳۰ ،۱۵:۳۰ و ۲۱:۳۰ به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن جمعه ساعت ۲:۳۰ بامداد روی آنتن هیسپان تی وی می‌رود.

 

بحران کشاورزی در اروپا از نگاه پرس تی وی

بحران کشاورزان در اروپا و اعتراض در کشورهای مختلف اروپا نسبت به سیاست های اقتصادی اتحادیه اروپا در برنامه این هفته «شکاف اقتصادی» (Economic Divide) در شبکه پرس تی وی مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

در این برنامه به تهیه کنندگی کاوه تقوایی با نگاهی به وضعیت رو به افول کشاورزی در کشورهای اروپایی و واکاوی دلایل آن، نگرانی کشاورزان فرانسوی از وضعیت آینده این حوزه و تاثیرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر این صنعت مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت.

این برنامه به مروری بر دلایل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی در فرانسه و گلایه های کشاورزان از این بابت و اعتراضات آنها نسبت به این مساله پرداخته و وضعیت کشاورزی در آلمان و اوضاع نه چندان مناسب کشاورزان این کشور و اعتراضات صورت گرفته در این زمینه را مورد بررسی قرار  می دهد.

همچنین در این برنامه مقررات زیست محیطی و قوانین محدودکننده اتحادیه اروپا که منجر به آسیب زدن به بخش کشاورزی شده است مورد نقد و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

واکاوی دلایل عدم حمایت دولت از کشاورزان خُرد و توجه آنها به غول های بخش کشاورزی در اروپا، نگاهی به وضعیت رو به افول کشاورزی در اسپانیا و اعتراضات نسبت به عدم حمایت دولت از این بخش و بررسی وضعیت کشاورزی در بریتانیا و آینده مبهم این بخش بعد از خروج از اتحادیه اروپا نیز از دیگر محورهای مورد بحث در این برنامه خواهد بود.

«شکاف اقتصادی» ساعت ۰۱:۰ بامداد جمعه ۸ فروردین از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه نیز شنبه ساعت ۰۰:۰۳ بامداد، یکشنبه ساعت ۰۸:۰۰ و ۱۹:۰۰ و دوشنبه ساعت ۱۱:۰۰ روی آنتن خواهد رفت.

 

جشن هفتاد و یکمین سال جمهوری در هند در شبکه پرس تی وی

برنامه این هفته «شبه قاره» (The Subcontinent) در شبکه پرس تی وی با نگاهی به هفتاد و یکمین جشن روز جمهوری در هند به بحث و بررسی پیرامون وضعیت دموکراسی در این کشور می پردازد.

این برنامه به تهیه کنندگی حسین مهدیان با اشاره به بزرگداشت ۷۱ امین روز جمهوری هند که اخیرا برگزار شد، تاریخچه این رویداد را که در پی آن با اتخاذ قانون اساسی این کشور، هندوستان به یکی از بزرگ ترین کشورهای دموکراتیک دنیا تبدیل شد، مورد بررسی قرار می دهد.

این برنامه ضمن مروری بر انتشار شاخص سالانه دموکراسی از سوی نشریه اکونومیست به نقد و گفت و گو درخصوص وضعیت دموکراسی در ۱۶۵ کشور مستقل پرداخته و عملکرد دموکراتیک هند که در سال ۲۰۱۹ با ۱۰ رتبه سقوط به ۵۱مین رتبه نزول کرده است را مورد تبادل نظر قرار می دهد.

واکاوی دلایل حرکت هند به سمت غیردموکراتیک‌تر شدن، نگاهی به تصویب قانون جدید شهروندی هند به عنوان مصداق بارز تبعیض علیه مسلمانان،  وضعیت آزادی های مدنی در هند، افزایش فقر، شکاف میان فقیر و غنی، تعصبات مذهبی و نبود اصلاحات ارضی از دیگر محورهایی است که در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

بخش دیگر برنامه این هفته «شبه قاره» به بررسی تنش های میان هند و پاکستان که به حوزه سرگرمی و فیلم و سریال نیز کشیده شده است خواهد پرداخت.

در این خصوص ضمن مروری بر اختلافات میان هند و پاکستان بر سر منطقه مرزی کشمیر و تشدید بحران در این منطقه به بررسی ممنوعیت نمایش فیلم های هندی در سینماهای پاکستان در پی افزایش تنش ها، بسته شدن بخش هایی از حریم هوایی پاکستان به روی هواپیماهای هندی و نادیده گرفته شدن اشتراکات و پیوندهای فرهنگی میان هند و پاکستان در پی تنش های دیپلماتیک پرداخته خواهد شد.

«شبه قاره» با اجرای محمد جان حسین جمعه ۸ فروردین ساعت ۱۸:۰۰ به مدت ۲۵ دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش خواهد شد. تکرار این برنامه شنبه ساعت ۱۱:۰۰ و ۱۷:۰۰ ، یکشنبه ساعت ۰۱:۰۰ بامداد، ۰۸:۰۰ و ۱۹:۰۰ و دوشنبه ساعت ۱۲:۰۰ روی آنتن خواهد رفت.

 

شبکه الکوثر در ایام نوروز «ده رقمی» می شود
فیلم سینمایی «ده رقمی» با کارگردانی همایون اسعدیان به مناسبت ایام نوروز از شبکه الکوثر پخش می شود.
این فیلم طنز داستان یک دزد ناشی به نام «فیروز سیزده» است. او در جریان سرقت از خانه ای متروک ، فرشی را می دزد که بعدا می فهمد آن را پیشتر عده ای از موزه فرش دزدیده اند. فیروز برای به دست آوردن قیمت فرش به موزه می رود و در آنجا به دانشجویی به نام «نازی» برمی خورد که عاشق فرش های نفیس است و…
«ده رقمی» در شبکه آی فیلم به زبان عربی دوبله شده است و منوچهر محمدی تهیه کننده آن است.
جواد رضویان ، بهاره رهنما ، بهنوش بختیاری ، محمدرضا فیض نوروزی ، مهران رجبی ، فریده سپاه منصور ، اصغر نقی زاده ، احمد پور مخبر ، سیدجلال طباطبایی ، محمدحسین پناهی ، محمد ذوالفقاری ، حسین کلانتر و… در «ده رقمی» با نویسندگی علیرضا محمودی ایرانمهر نقش آفرینی کرده اند.
«ده رقمی» جمعه ۸ فروردین ساعت ۱۰:۳۰ به وقت تهران بر روی آنتن شبکه الکوثر است.

 

 

«میزگرد سیاسی» از شبکه سحر می پردازد:
شیوع ویروس کرونا در شبه قاره هند و پاکستان
برنامه «میزگرد سیاسی» (انداز جهان) به موضوع شیوع کرونا در شبه قاره هند و کشور پاکستان و اقدامات پیشگیرانه دولت در این خصوص می پردازد.
از مهم ترین محورهایی که در این برنامه ۴۵ دقیقه ای بدان ها پرداخته خواهد شد عبارتند از: اعلام لحظه ای تعداد مبتلایان به این بیماری در هند و پاکستان ، اعلام ۲۱ روز مقرارت منع رفت و آمد توسط نخست وزیران دو کشور و در خانه ماندن بیش از یک میلیارد نفر برای کنترل شیوع ویروس کووید ۱۹ و وضعیت ویروس کرونا در کشمیر.
«قمر آغا» از هند و «اسرار عباسی» از پاکستان به عنوان کارشناس سیاسی به صورت تلفنی در برنامه «انداز جهان» حضور خواهند داشت.
همچنین در «میزگرد سیاسی» واکنش و اعتراض حزب کنگره هند به وضع مقررات منع رفت و آمد در حمایت از اقشار کم درآمد و از سوی دیگر پرداخت یارانه نقدی توسط دولت پاکستان و نیز کاهش قیمت بنزین و حامل های سوخت به میزان ۱۵ روپیه در هر لیتر در پاکستان در این برنامه واکاوی می شود.
«میزگرد سیاسی» (انداز جهان) چهارشنبه ۶ فروردین ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران با اجرای محمدمهدی شرافت و تهیه کنندگی سیدحسام الدین مهاجری بر روی آنتن کانال اردوی شبکه سحر است.

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *