چند خبر از صدا و سیما

پوشش مراسم ویژه رژه ارتش از «شکوه اقتدار» رادیو ایران
در ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی و روز نیروی زمینی و همزمان با رژه سراسری یگان‌های نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران از جوار مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ه)رادیو ایران ،ویژه برنامه «شکوه اقتدار» به معرفی بخشی از نوآوری و دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف زمینی٬ دریایی٬ هوایی و پدافندی می پردازد.
به گزارش شبکه رادیویی ایران، پوشش مراسم ویژه رژه ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی و پخش سخنرانی ریاست محترم جمهوری از محل برگزاری مراسم، کوشش برای حفظ و ترویج ارزش های دفاعی و فرهنگ ایثار و اقتدار، تقویت وحدت، همگرایی و انسجام ملی از مهمترین اهداف این برنامه است.
ضمن اینکه با حضور یکی از مسئولان ارتش در استودیو درباره اهمیت این مراسم، رژه روز ارتش و بررسی توانمندی‌ها و اقتدار ارتش و نیروی زمینی صحبت می‌شود.
ارتباط لحظه به لحظه با مهران حبیبی گزارشگر مستقر در مکان برگزاری رژه ،تعامل با مخاطبان رادیو به صورت پیامک و تلفن در مورد موضوع برنامه . هچنین بخش های کوتاه تولیدی ازقبیل گفتگو با هنرمندانی که در باره ارتش اثری خلق کرده اند یا فعالیتهای جانبی ارتش درباره فعالیتهای فرهنگی و جهادی و در شرایط بحرانی مثل زلزله که به عنوان مثال در سال گذشته نیروهای ارتش در یاری رسانی در زلزله در کرمانشاه و سرپل ذهاب سهم به سزایی داشتند.،از دیگر بخش های این برنامه است.
«شکوه اقتدار» چهارشنبه ۲۹ فروردین از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱صبح با تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور ،گویندگی میثم نیکنام ،نویسندگی مهدی رسولی فینی و روایت علی رضا تابان آیتم سازی احسان زارع ،سیما پاتیمار ،زهرا قائدی ،راضیه حسینعلی ،خسروجردی ،رامین جواد پور و زهره سربازی از گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران پخش می شود.

 

«خواب ابراهیم» در شبکه مستند

در آخرین قسمت از ویژه برنامه «پرتره»، مستند «خواب ابراهیم»، پرتره‌ای از ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان نام آشنا و برجسته کشور به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

به گزارش رسیده ، در آخرین روز از هفته هنر انقلاب، مستند «خواب ابراهیم» مهمان ویژه برنامه «پرتره» خواهد بود و برای اولین بار در شبکه مستند پخش می‌شود. این مستند، برشی از زندگی و فعالیت‌های حرفه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان معروف کشور است که به کارگردانی محمود کریمی و تهیه‌کنندگی مهدی کریمی تولید شده است. مستند «خواب ابراهیم» ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ماه در قالب ویژه برنامه «پرتره» از شبکه مستند پخش خواهد شد.

مهمان این قسمت از برنامه، بهروز افخمی، کارگردان معروف کشور است که پیرامون شخصیت هنری و فعالیت‌های حرفه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا با سید حسین حسینی، راوی برنامه به گفتگو خواهد نشست.

مستند «خواب ابراهیم» روایتی متفاوت از کارگردان نامی سینما است و به چگونگی ساخت فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا می‌پردازد. در این فیلم کارگردان تلاش کرده است تا ضمن نمایش پشت صحنه فیلم «چ»، نگاه و دیدگاه حاتمی‌کیا به زندگی دکتر مصطفی چمران را به تصویر بکشد. این مستند پس از نمایش در گروه هنر و تجربه، برای اولین بار از تلویزیون و در ویژه برنامه «پرتره» به نمایش درخواهد آمد.

ابراهیم حاتمی‌کیا، یکی از فیلمنامه نویسان و کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران است. او در ۴ دهه فعالیت هنری خود، فیلم‌های سینمایی زیادی را کارگردانی کرده است و جوایز متعددی را از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت نموده است. حاتمی کیا تاکنون سه بار برای فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای»، «به رنگ ارغوان» و «به وقت شام» موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر شده ‌است. او هم‌چنین نامزد جایزه صدف طلایی جشنواره فیلم سن‌سباستین برای فیلم «ربان قرمز» شد. او این روزها با ساخت فیلم «به وقت شام» بار دیگر تحسین همگان را برانگیخت.

شهید مرتضی آوینی درباره حاتمی‌کیا می‌گوید: «من هیچ‌کس دیگر را نمی‌شناسم که هم‌چون حاتمی‌کیا فیلم بسازد. حاتمی‌کیا همه وجود خود را در فریم‌ها می‌دمد و هر بار خود را می‌سوزاند تا از شعله آن چراغی برافروزد و هر بار ققنوس وار از همان آتش، حیات دوباره می‌گیرد»

ویژه برنامه هفت قسمتی «پرتره»، محصول سازمان سینمایی حوزه هنری است که به تهیه‌کنندگی سید محمدحسین میری و کارگردانی سید مهدی موسوی و صادق شهربانویی تولید شده است. این برنامه به مناسبت هفته هنر انقلاب و به منظور گرامیداشت چهره‌های هنرمند انقلابی از روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ماه هر شب ساعت ۱۸ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

 

شبکه ورزش، برترین شبکه تخصصی از نگاه مخاطبان

شبکه‌ ورزش سیما در آخرین ارزیابی آرای جشنواره مردمی نوروزی صداوسیما با کسب بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار رای عنوان برترین شبکه تخصصی تلویزیون در ایام نوروز را  از نگاه مخاطبان به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  اولین جشنواره مردمی نوروزی صداوسیما این هفته در حالی به کار خود پایان داد که شرکت بیش از ۱۹ میلیون مخاطب در این جشنواره آمار قابل توجهی بود که ضرورت بهره گیری از ظرفیت مخاطبان در ارزیابی از برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی را تایید می کند.

صدا و سیما در ایام نوروز با تدارک برنامه ای با عنوان «سین سیما» که از شبکه سه پخش شد و از طریق زیرنویس در شبکه های مختلف تلویزیون، این نظرسنجی را برای ارزیابی عملکرد شبکه ها در تولیدات نوروزی آغاز کرد و مخاطبان نظرات خود را از طریق شبکه پیامکی و اپلیکیشن سروش ارائه کردند.

 بر اساس آخرین نتایج به‌دست آمده از این نظرسنجی عمومی که در ایام نوروز  برگزار شد، شبکه ورزش سیما با کسب ۱۴۳۱۴۷۰ رأی، شبکه قرآن سیما با کسب ۶۲۴۴۱۱ رأی، شبکه امید با ۲۹۲۸۰۲ رای، شبکه آموزش با ۲۴۷۴۶۸ رای، شبکه چهار سیما با کسب ۲۳۵۰۳۱ رأی، شبکه سلامت سیما با کسب ۱۸۷۱۱۴ رأی، شبکه پویا با ۱۶۲۹۱۷ رای و شبکه مستند نیز با کسب ۴۸۴۹۸ رأی از سوی مخاطبان، به‌عنوان برترین شبکه‌های تخصصی تلویزیون انتخاب شدند.

درنخستین جشنواره مردمی نوروزی صداوسیما شبکه‌های امید و قرآن سیما با ۷ نامزد، شبکه آموزش با ۶ نامزد، شبکه‌های ورزش و سلامت سیما با ۴ نامزد، شبکه پویا با ۳ نامزد و شبکه مستند نیز با یک نامزد حضور داشتند که در این میان شبکه ورزش سیما به عنوان برترین شبکه تخصصی تلویزیون توانست ضمن جلب نظر مخاطبان بیش‌ترین آرای مردمی را کسب کند و شبکه های قرآن، امید و آموزش به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گیرند.

مخاطبان توانستند آرای خود را به برنامه‌های نوروزی، سریال‌های نوروزی، برنامه‌های ترکیبی، بازیگران و مجریان مورد نظر، از طریق اپلیکیشن پیام‌رسان سروش و کد دستوری #۹۷*۱۶۲* به «سین سیما» ارسال کنند.

قرار است همزمان با اعیاد شعبانیه، در برنامه مناسبتی  ویژه این ایام مراسم قرعه کشی برای انتخاب نفرات مخاطبان و اهدای جوایز به آنان برگزار شود.

دو فیلم از مرکز اصفهان در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر

فیلم‌های «کلاغ پر» و «ماه گفت قلپ قلپ کمک» از تولیدات شبکه اصفهان در زنگ هفتم بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر در پردیس‌های سینمایی تهران نمایش داده خواهد شد.

به گزارش رسیده، فیلم کوتاه کلاغ پر ساخته ریحانه کاوش در سال ۲۰۱۸ ، با داستان فانتزی خود در بخش زنگ هفتم بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی آید.

قصه فیلم درباره کلاغی است که خیلی کدو دوست دارد و لانه‌اش را روی سر مترسک مزرعه کدو ساخته است.

همچنین ریحانه کاوش با فیلم کوتاه ماه گفت قلپ قلپ کمک نیز در بخش زنگ هفتم حضور دارد که در خلاصه داستان این فیلم محصول سال ۲۰۱۸ آمده است نهنگ عاشق ماه شده است. شب‌ها برای رسیدن به ماه سعی می‌کند بالا و بالاتر بپرد ، ولی رسیدن به این آرزو محال است، تا اینکه یک شب همراه با صدای مهیبی متوجه می‌شود ماه داخل دریا افتاده است.

بخش بین الملل سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

 

پخش سری جدید «مستند ایران» از اول اردیبهشت در شبکه یک
سری جدید «مستند ایران» به کارگردانی ایرج عاشوری از اول اردیبهشت روی آنتن شبکه یک سیما می رود.
به گزارش رسیده، بعد از پخش دو فصل از مستند ایران، سری سوم این مستند فاخر از شنبه اول اردیبهشت روی آنتن خواهد رفت. سری اول مستند ایران سال ۹۵ با معرفی استان قزوین در۱۲ قسمت و سری دوم سال ۹۶ با معرفی استان زنجان در۸ قسمت پخش شده بود. فصل سوم این مستند در۱۲ قسمت ۴۰ دقیقه ای، زیبایی ها و اماکن دیدنی و تاریخی استان همدان، که بصورت ۵k و با دوربین حرفه ای Red Epic فیلمبرداری شده است، نمایش داده می شود. شاخصه اصلی مستند ایران، استفاده عالی از تصویر هوایی توسط هلیکوپتر و پهباد های حرفه ای است. این مستند که در قالب تولید، مستند الف ویژه محسوب می شود، هر هفته از شنبه تا سه شنبه حوالی ساعت ۱۸:۱۵ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. هر قسمت از این مستند فاخر به محل یا محل هایی از استان همدان مانند غار علیصدر، آرامگاه بوعلی سینا یا آرامگاه باباطاهر اختصاص دارد. در قسمت اول مستند ایران، زیبایی ها و تاریخچه تپه هگمتانه با گویندگی بهروز رضوی روایت می شود. سایر عوامل تولید این مستند فاخر عبارتند از: تهیه کننده حسین طاهری، مدیر تولید سعید علیجانی، دستیار تهیه و تولید امین عبدالحی، تحقیق و نویسنده محمد محمدی نیکو، مدیر تدارکات مهدی مجلل،آهنگساز افشین عزیزی، خواننده سید محمد معتمدی، تدوین امیر نجفی امامی. تیتراژ پایانی مستند زیبای ایران را هم محمد معتمدی با شعری از زنده یاد افشین یداللهی خوانده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *