چند خبر از صدا و سیما

با بازیگران «دلدار» صحبت کنید
جمعی از بازیگران و عوامل سریال «دلدار» امروز در امور مخاطبان اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما پاسخگوی تماس‌های تلفنی می‌شوند.
به گزارش رسیده، به منظور آشنایی با دیدگاه مخاطبان سریال تلویزیونی دلدار که در ماه مبارک رمضان از شبکه دو سیما روی آنتن رفت ، عوامل سازنده این سریال امروز ۲۲خرداد از ساعت ۱۵ تا ۱۷ پاسخگوی تماس های مردمی‌با تلفن ۱۶۲روابط عمومی سازمان می‌شوند.
سریال «دلدار» از جمله سریال‌هایی رمضانی سیما بود و داستان جوانی نخبه را روایت می‌کرد که درگیر حادثه‌ای تلخ و اتفاقی می‌شود.

 

همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در پایان هفته

 فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «همراه»، «رگبار»، «در جستجوی قطعه گمشده»، «یک اشتباه خوب»، «دوری و بازگشت»، «برای گریس»، «آبروی از دست رفته آقای صادقی»، «امنیت»، «تی ۳۴»، «استرداد»، «نیاز»، «مائودی»، «پت و مت»، «یک پلیس و نصفی»، «کاراگاه خصوصی ۱»، «یک دماغ ناقابل»، «درخت محبوب من»، «پدینگتون ۱»، «دسپرو»، «عمو بوت نات»، «ماشین ها۱»، «رعد آسا دل»، «تیغ آفتاب»، «جومانجی»، «بازگشت لوک خوش شانس»، «تغییر مسیر»، «سارا کوچولو»، «خداحافظ وینی پو»، «نود دقیقه زندگی»، «یتیم خانه ایران»، «بازگشت به خانه»، «آزادی مشروط»، «داری دیوونم می کنی»، «ایدی»، «اسب آبی»، «انجمن شاعران مرده» و «فهرست سیاه» پنج‌شنبه و جمعه از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

«الیور توئیست» به «کتاب۴» می آید

برنامه «کتاب۴» جمعه این هفته ، ۲۴ خرداد ماه به سراغ ادبیات کودک رفته و به موضوعات مرتبط با آن از جمله قصه گویی می پردازد.

به گزارش رسیده، این برنامه که دارای بخش های گوناگون همچون سینما اقتباس، این چهار کتاب ، گفتگو، معرفی کتاب از فضای مجازی و … است.
به بهانۀ روز ۲۲ خرداد روز مبارزه با کار ِکودکان به بررسی یکی از حقوق کودکان یعنی کتاب و قصه پرداخته و تمامی بخش های برنامه این هفته به موضوع «ادبیات کودک» اختصاص یافته است.
همچنین در بخش گفتگو جناب آقای علی خانجانی نویسنده و مدرس حوزه قصه گویی به عنوان مهمان برنامه حضور دارند.
در بخش «اقتباس»، این هفته فیلم «الیور توئیست» ساخته رومن پولانسکی که اقتباسی از کتاب چالرز دیکنز نویسنده مشهور است مورد واکاوی قرار می گیرد.
برنامه «کتاب ۴» با اجرای سید فرشاد عریضی کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که جمعه ها ساعت ۱۶:۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 

داستان زندگی ابوالقاسم فردوسی در «کتاب شب»
تنظیم رادیویی کتاب «بسی رنج بردم» اثر زنده‌یاد ساتم الغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک، در برنامه «کتاب شب» رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می‌شود.

به گزارش رسیده، کتاب «بسی رنج بردم» اثر زنده‌یاد ساتم الغ‌زاده، نویسنده مشهور تاجیک، از ۲۵ تا ۳۰ خرداد ساعت ۲۳:۳۰ در برنامه «کتاب شب» خوانده می‌شود. ساتم الغ‌زاده در این رمان تاریخی با زبان و لحنی خاص، به روایت ماجراهای کمتر شنیده شده زندگی حکیم فردوسی پرداخته و ما را از زاویه‌ای بسیار نزدیک، با چالش‌های او در مواجهه با حاکمان و سلاطین آشنا می‌کند. کتاب او که با عنوان «بسی رنج بردم» در تاجیکستان منتشر شده، در ایران نیز با همین عنوان و نیز در انتشارات سروش با عنوان «فردوسی» به چاپ رسیده و تنها رمانی است که به جزئیات زندگی سخن سرای نامی‌کشورمان اهمیت داده است. تهیه‌کننده برنامه «کتاب شب» رضا قربانی، صدابردار محبوبه روزبهانی و متولی تولید آن گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران است.

 

«بحث روز رادیو ایران» و بررسی اجزای پنج گانه منطق مقاومت و تاثیر آن در تحولات داخلی و بین‌المللی

راه و سیره بنیانگذار انقلاب اسلامی در برنامه «بحث روز» رادیو ایران تحلیل و بررسی می‌شود.

به گزارش رسیده، حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی مهم خود در سی‌امین سالروزرحلت حضرت امام خمینی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه به تبیین «مقاومت و ایستادگی امام خمینی» پرداختند و در ذیل آن، هدف از مقاومت را، بازدارندگی عنوان کردند و فرمودند «عزیزان من! یک نکته این است که هدف مقاومت عبارت است از رسیدن به نقطه‌ی بازدارندگی. هم در اقتصاد، هم در مسائل سیاسی کشور، هم در مسائل اجتماعی، هم در مسائل نظامی باید به نقطه‌ای برسیم که این نقطه بازدارنده باشد، یعنی بتواند جوری خود را نشان بدهد که دشمن را از تعرّض به ملّت ایران در همه‌ی زمینه‌ها منصرف کند؛ دشمن ببیند فایده‌ای ندارد و با ملّت ایران نمی‌تواند کاری بکند. ما امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی رسیده‌‌ایم».

به همین مناسبت برنامه «بحث روز» رادیو ایران روز چهارشنبه بیست ودوم خرداد به بررسی اجزای پنج گانه منطق مقاومت و دستاوردهای آن و نیز هزینه های سازش با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام خمینی با حضور دکتر سعدالله زارعی کارشناس مسائل سیاسی و خاورمیانه و حمیدرضا مقدم فر کارشناس مسائل سیاسی و دکتر عبدالله گنجی روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی می پردازد.

همچنین واکاوی اندیشه های مقاومت در ابعاد داخلی و خارجی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ازدیگر مسائلی است که در برنامه بحث روز رادیو ایران پرداخته خواهد شد.

برنامه بحث روز کاری از گروه سیاسی رادیو ایران هر چهارشنبه از ساعت ۱۱:۵۵ الی ۱۲:۳۵ تقدیم مخاطبان می گردد و علاقه مندان و مخاطبان گرامی می توانند از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۹۰۰ سوالات خود را با این برنامه مطرح کنند.

 

پخش سریالی رادیویی به کارگردانی زنده یاد صدرالدین شجره

۲۳ خرداد ماه ، سریال رادیویی «عکاسی» به کارگردانی زنده یاد  صدرالدین شجره برای نخستین بار به روی آنتن رادیو نمایش می رود.

به گزارش رسیده، این نمایش رادیویی را حامد مقدم نوشته که داستان زندگی یک عکاس و دغدغه های حرفه عکاسی را به صورت نمایش رادیویی روایت می کند.

اشرف االسادات اشرف نژاد تهیه کننده این نمایش رادیویی است و فریبا متخصص ، علی زرینی، علی میلانی، شهریار حمزیان، اکبر ملایی، شیرین سپه راد، بهادر ابراهیمی و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

«عکاسی» به گویندگی : امیر فرحان نیا  ، صدابرداری : پیروز صدرایی و افکتوری : نرگس موسی پور  هر روز ساعت ۱۸:۰۰ از رادیو نمایش پخش می شود.

 

مستند«پرسپولیس- شیکاگو» روی آنتن شبکه یک

مستند«پرسپولیس- شیکاگو» ساخته ارد عطارپور ۲۴ خرداد از شبکه یک سیما پخش می شود.

به گزارش رسیده، مستند«پرسپولیس- شیکاگو» درباره ماجراهای الواح هخامنشی در حدود نود سال پیش است که طی آن برخی محققان آمریکایی از دانشگاه شیکاگو به منظور مرمت و مطالعه نوشتارهای حک شده بر روی یکسری از این الواح تخت ‌جمشید به ایران می‌آیند و آنها را به آمریکا می‌برند، اما باز نمی گردانند. این مستند برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی مستند از جشن مستقل مستندسازان سینمای ایران و جشن خانه سینما شده است. عوامل تولید این اثر مستند عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده اُرد عطارپور، فیلمبردار و اصلاح رنگ رضا تیموری، صدابردار  احمدرضا طایی، عکاسی، تدوین و صداگذاری سعید خدا رضایی، گوینده متن شهرام درخشان، نقاشی دیجیتال آرین یزدان‌پناه، مدیر تولید حسن فرهادی، تصاویر هوایی امید کشاورز.

فیلم مستند«پرسپولیس- شیکاگو» ساخته ارد عطارپور جمعه ساعت۱۹:۳۰ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

معرفی روستای کوهستان در رادیو فرهنگ
رادیو فرهنگ در برنامه «آیش» چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، روستای کوهستان را معرفی می‌کند.

به گزارش رسیده، برنامه «آیش» چهارشنبه ۲۲ خرداد به سراغ اهالی روستای کوهستان می‌رود تا ضمن معرفی این روستا، درباره سبک زندگی و اثربخشی زندگی در این محیط مطالبی را در اختیار شنوندگان قرار دهد. کوهستان یکی از روستاهای استان مازندران، واقع در بخش مرکزی شهرستان بهشهر است. شغل اصلی مردم کوهستان کشاورزی و باغداری است. بنای دلنشین و خاطره‌انگیز مدرسه‌ای که آیت ا… کوهستانی در قلب روستای کوهستان احداث کرد، از مکان‌های دیدنی این روستا است و از جاذبه‌های دیدنی این روستا سرچشمه را می‌توان نام برد. همچنین در این برنامه شنوندگان با علی قاجار، مبدع ۳ سبک هنری و ساکن کوهستان آشنا می‌شوند. برنامه «آیش» کاری از گروه فرهنگ و جامعه، به تهیه‌کنندگی مژگان اسدنیا، چهارشنبه‌ها از ساعت ۱۳:۱۵ از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز پخش می‌شود.

 

مترجم خیکی‌ها و شورش خرگوش‌ها به رادیو فرهنگ می‌آید
موسی بیدج، مترجم در برنامه «جهان ترجمه» پنج شنبه ۲۳ خردا با امیلی امرایی، مترجم داستان‌های کودکان گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش رسیده، برنامه «جهان ترجمه» کاری از گروه کتاب است که به آشنایی با وضعیت ترجمه در ایران و جدیدترین آثار ترجمه شده در بازار نشر اختصاص دارد. موسی بیدج، کارشناس مجری برنامه، این هفته با امیلی امرایی، مترجم رمان پرفروش و محبوب «شورش خرگوش» درباره ترجمه برای کودکان و چگونگی انتخاب داستان برای کودکان گفت‌وگو می‌کند. امرایی، روزنامه‌نگار و مترجم متولد ۱۳۶۲ است که بیش از یک دهه در زمینه ادبیات داستانی در روزنامه‌ها و مجلات گوناگون فعالیت داشته و در کنار روزنامه‌نگاری، نوشتن و ترجمه برای کودکان را هم دوست دارد. پیش از این مجموعه داستانی از پیتر کری را با عنوان «خیکی‌ها» در تاریخ ترجمه کرده و رمان پرفروش و محبوب «شورش خرگوش‌ها»، نوشته آریل دورفمان را برای بچه‌ها به فارسی برگردانده است. برنامه «جهان ترجمه» به تهیه‌کنندگی نرگس سعادتی و کارشناسی موسی بیدج و با اجرای فاطمه حقیقت ناصری، پنجشنبه ساعت ۱۷ برروی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

 

ترویج زبان فارسی اولویتی مهم در شبکه جهانی جام­ جم

حسن  ملکی سرپرست شبکه جهانی جام ­جم در اولین نشست صمیمانه با مجریان بر رسالت شبکه در زمینه ترویج زبان فارسی تاکید کرد.

به گزارش رسیده، در اولین نشست سرپرست این شبکه با مدیران و مجریان که روز سه شنبه ۲۱ خرداد در سالن جلسات شبکه برگزار شد؛ ملکی از اولویت مهم شبکه در راه ­اندازی مجدد کانال­های سه ­گانه جام ­جم برای مخاطبان مقیم خارج از کشور با هدف پویاترشدن شبکه خبر داد و گفت: ضرورت HD شدن شبکه، افزایش کانال­های ارتباطی و تعامل بیشتر با مخاطبان بر اساس نیازسنجی آنها و  بهره­ گیری بهینه از ظرفیت­های فضای مجازی برای تولید و تبلیغ شبکه از نیازهای مهم ماست.

وی در ادامه با قدردانی از محمد نظری و مازیار قاسمی گودرزی از مجریان شبکه در پاسداشت زبان فارسی، به اهمیت استفاده از زبان معیار در برنامه های شبکه اشاره کرد و اظهار داشت: «با در نظر داشتن اینکه ترویج زبان فارسی از مهمترین ماموریت­های شبکه جام­جم است، توجه به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات رییس رسانه ملی و معاون سیما در این خصوص، در برنامه سازی­ های ما اهمیت دو چندان دارد.»

ملکی در ادامه سخنانش، برگزاری کارگاه­های آموزشی برای مجریان را امری ضروری دانست و افزود: «آموزش برای همه مجریان حتی مجریان پیشکسوت در هر زمانی لازم است.»

ترویج و اشاعه فرهنگ و سبک زندگی ایرانی، توجه به تمدن اصیل ایران و ایرانیان، اهمیت تولید برنامه­ های دینی و تبلیغ دینداری و جایگاه آنها در خانواده­ های ایرانی خارج از کشور، تولید برنامه­ های جذاب و استاندارد در جهت آموزش جوانان و نوجوانان مقیم خارج، افزایش جذابیت­های بصری و ارتقاء سطح کیفی برنامه­ها (دکور، نورپردازی و…)، و همچنین رفع موانع و کاستی­ های سخت­ افزاری موجود در فرآیند تولید برنامه های موسیقیایی از دیگر موضوعاتی بود که مجریان در این نشست مطرح کردند.

 

تاریخچه شهر بانیاس سوریه به روایت «حکایات مدینه » شبکه العالم
مستند «حکایات مدینه» در این قسمت به معرفی تاریخچه شهر بانیاس سوریه و اهمیت اقتصادی آن، پرداخته است.
به گزارش رسیده، مستند «حکایات مدینه» در ادامه معرفی تاریخچه کامل شهرهای کشور سوریه و اهمیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن، این بار دوربین خود را به شهر بانیاس سوریه برده و اطلاعات جامع و کاملی در خصوص تاریخچه این شهر به مخاطبان عرضه می کند.
اهمیت اقتصادی شهر بانیاس به لحاظ شرکت نفتی موجود در این شهر که فرایند تبدیل نفت خام از پالایش تا مبدل شدن به مشتقات نفتی مثل بنزین و عرضه به بازار جهانی را داراست، در این مستند بطور کامل تشریح و واکاوی می شود.
«
حکایات مدینه» امشب ساعت ۲۱ به وقت تهران از شبکه العالم پخش می شود.

 

«هالیوود کات» از قاب کانال اردوی شبکه جهانی سحر
کانال اردوی شبکه جهانی سحر امروز «هالیوود کات» را نمایش می دهد.
به گزارش رسیده، در برنامه «هالیوود کات» به سیاست های سینمایی هالیوود پرداخته می شود که با برنامه سازی های خود به اسلام هراسی دامن می زند.
در این قسمت از برنامه » هالیوودکات» فیلم سینمایی « تک تیرانداز» مورد بررسی قرار می گیرد.
در فیلم آمریکایی «تک تیرانداز» ، خاطرات یک سرباز آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ به تصویر در آمده که در این مدت زمان بیش از یک صد نفر را کشته است.
در حالی که در کشور عراق به وی لقب «شیطان رمادی » (فردی که تعداد زیادی انسان بی گناه را کشته ) داده اند اما در ارتش آمریکا ، وی لقب شجاعت را گرفته است.
در این برنامه ضمن انعکاس و نظرات کارشناسان در خصوص سیاست های غلط هالیوودی ، نتایج نظرسنجی که آیا اصولا چنین افرادی که زنان و کودکان را در کشورهای دیگر به خاک و خون می کشند مستحق دریافت نشان لیاقت هستند و به اسم دفاع از کشور می‌توان به آنها لقب شجاعت داد ، بیان می شود.
این برنامه محصول پرس تی وی است و محسن روخ دوست آن را به زبان اردو زبانگردانی کرده است..
برنامه « هالیوودکات » امروز ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران از کانال اردو پخش می شود و تکرار آن فردا ساعت ۵ بامداد و ۱۱:۲۰ دقیقه خواهد بود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *