چند خبر از صدا و سیما

پخش مسابقه  سپاهان استقلال  از هفته دوازدهم

مسابقه  فولاد مبارکه سپاهان -استقلال، شنبه  ۹ آذر از ساعت ۱۵:۰۰ به صورت زنده   از شبکه سه سیما پخش می شود.

این رقابت  از سری دیدارهای  هفته  دوازدهم   لیگ برتر جام خلیج فارس است که در استادیوم نقش جهان اصفهان  برگزار خواهد شد. گزارشگر این رقابت  غلامرضا دادخواه  و اجرای برنامه برعهده  محمد حسین میثاقی  است که از ساعت ۱۴ و ۲۵ روانه آنتن می شود. این دیدار در قالب برنامه فوتبال برتر،به تهیه کنندگی مهدی هاشمی است که مسابقات لیگ برتر و جام حذفی باشگاه های ایران در سطح آسیا  وتیم  ملی در سطح جهانی را پوشش می دهد.

 

«کتاب‌باز» میزبان هوشنگ گلمکانی

امشب ‌‌شنبه ۹ آذر ماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» ساعت ۲۰ میزبان هوشنگ گلمکانی، منتقد، روزنامه‌نگار و مترجم سینما است.

گلمکانی یکی از سه بنیانگذار و دبیر فعلی شورای نویسندگان مجله فیلم، قدیمی‌ترین مجله فیلم پس از انقلاب در ایران است. مستند معروف «گنگ خواب‌دیده» ساخته اوست. او فارغ‌التحصیل رشته سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران است. او همچنین به عنوان یکی از هیات داوران چند فستیوال معتبر نیز شرکت داشته است.

«کتاب‌باز» به تهیه‌کنندگی محمدرضا رضاییان و اجرای سروش صحت، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم پخش می‌شود.

 

مروری بر زندگی محمود استاد محمد در رادیو نمایش

امشب نهم آذرماه برنامه «صدا در صحنه » رادیو نمایش به مرورزندگی محمود استادمحمد می پردازد.

ژاله محمد علی تهیه کننده و سردبیر این برنامه رادیویی ضمن اعلام این مطلب افزود : همچنین در این برنامه ، نمایش «سگدو» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی عباس غفاری که این روزها در سالن سایه مجموعه تاتر شهر اجرا می شود با  کارشناسی رضا آشفته و ابراهیم طلعتی نژاد مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد : در برنامه «صدا در صحنه »هفته ای یک نمایش که روی صحنه است نقد می شود و هر هفته یک میهمان منتقد دارد ومهمان ها هم متغیر هستند و در بخش تلفنی هم با کارگردان ها و سایر عوامل گفت و گو می شود و بخش کوتاهی از نمایش روی صحنه نیز پخش می شود.

محمدعلی خاطرنشان کرد : بخش دیگر برنامه درباره اتفاقات و رخداد های تاتری است که در طول هفته رخ داده توسط غزل نهانی با تیتر «پرسه در حوالی تاتر» پخش می شود و در بخشی دیگر به نام «کلاس فن بیان» که مدرس آن آرش آبسالان است، فن بیان برای بازیگری و گویندگی در تاتر و رادیو به شنوندگان آموزش داده می شود.

این تهیه کننده رادیویی افزود: بخش دیگر برنامه با عنوان «آنچه گذشت» به مرور زندگی محمود استادمحمد ازپیشکسوتان تاترمی پردازد که شهین نجف زاده آن را اجرا می کند وفرشته فرشاد نویسنده آن است .

«صدادر صحنه» به تهیه کنندگی ژاله محمدعلی و با کارشناسی و اجرای رضا آشفته شنبه ها ساعت ۲۱ از رادیو نمایش پخش می شود.

 

«نقش ژنتیک در پیشگیری از معلولیت ها» به روایت مجله پزشکی و تخصصی شبکه ۴
مجله پزشکی «پایان ناباروری» امروز ۹ آذر ماه به موضوع «نقش ژنتیک در پیشگیری از معلولیت ها» می پردازد.
این برنامه تلوزیونی که شنبه ها ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه چهار سیما می رود، در برنامه امروز با حضور دکتر مریم رفعتی متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا از «نقش ژنتیک در پیشگیری از معلولیت ها» می گوید.
پخش یک مستند از زوج ناباروری که به دلیل هزینه های بالای درمان قادر به انجام درمان نیستند یکی دیگر از بخش های این برنامه است.
مجله علمی «پایان ناباروری»، کاری از گروه دانش شبکه چهار سیما، به تهیه کنندگی مرجان بیات با مشارکت پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا است که شنبه‌ها ساعت ۱۹روی آنتن می‌رود. اجرای این برنامه را مینا هاشمی و دکتر محمد کیاسالار برعهده دارند.

 

مجموعه «داستان مغز با دیوید ایگلمن» برای اولین بار در قاب شبکه چهار

مجموعه مستند «داستان مغز با دیوید ایگلمن» از امشب (۹ آذرماه) در قالب برنامه «چهارسوی علم» روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.
واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما که شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲ یک مستند جذاب خارجی را در قالب برنامه «چهار سوی علم» روی آنتن می برد، برای هفته جاری مجموعه ۶ قسمتی «داستان مغز با دیوید ایگلمن» را برای پخش در نظر گرفته است که پنج قسمت آن از ۹ تا ۱۳ آذر ماه پخش و قسمت پایانی این مستند روز شنبه ۱۶ آذر پخش می شود.
گفتنی است این مستندا جذاب برای اولین بار از شبکه دانایی و خردورزی پخش می شود.

مجموعه «داستان مغز با دیوید ایگلمن» مستندی است که توسط دانشمند عصب‌شناس دیوید ایگلمن تولید شده است. ایگلمن در این مجموعه به بررسی شگفتی‌های مغز انسان، با هدف آشکارسازی اینکه چرا ما به این شیوه فکر و احساس می‌کنیم، می‌پردازد. این مجموعه در سال ۲۰۱۵ در شبکه تلویزیونی PBS ارائه شد و در سال ۲۰۱۶ نامزد دریافت جایزه امی شد.
در ادامه عناوین قسمت ها و خلاصه آنها آمده است:
واقعیت چیست
دکتر ایگلمن بینندگان را به سفری غیرمنتظره برای کشف مغز انسان می برد، مغزی در سکوت و تاریکی و بدون دسترسی مستقیم به جهان خارج محصور شده است، و زیبایی و غنای جهانی که به ما عطا شده است به طرزی جادویی جلوه می دهد.
چه چیزی من را می سازد
چه چیزی من را می سازد، به این پرسش می پردازد که عملکرد مغز چگونه به افکار، عواطف، خاطرات و مسئولت ما منجر می شود. هزاران سال است که فلاسفه و متفکران بزرگ به این پرسش پرداخته اند که چگونه یک شیء فیزیکی و جسمی می تواند به فرایندهای ذهنی بیانجامد. در قرن اخیر رشته جدید عصب شناسی نیز به این بحث پیوسته است، و دکتر دیوید ایگلمن توضیح می دهد که برای یک عصب شناس پاسخ چنین پرسش هایی در شناخت ژرف مغز انسان نهفته است.
چه کسی تحت کنترل است
این قست تحت عنوان چه کسی تحت کنترل است؟ به حقه بزرگی می پردازد که هر روز صبح ما را فریب می دهد: ظاهرا اینطور به نظر می رسد که ما در طول زندگی خود تحت کنترل ضمیر هوشیار هستیم، اما در حقیقت اینطور نیست. حقیقت این است که تمام اعمال و افعال، تصمیم گیری ها، و تمام باورهای ما در بخش هایی از مغز قرار دارند که ما به آن ها دسترسی نداریم.
من چگونه تصمیم می گیرم
مغز انسان پیچیده ترین چیزی است که ما تا بحال در جهان کشف کرده ایم، و هر روزه مدارهای عصبی آن با ده ها هزار تصمیمی که در طول روز به آنها نیازمندیم روبرو هستند. مستند من چگونه تصمیم می گیرم؟ سفری است به جهان ناشناخته تصمیم گیری ها و فرایندهای دخیل در آنها.
من چرا به تو نیاز دارم
در مستند من چرا به تو نیاز دارم؟ دکتر دیوید ایگلمن به این پرسش می پردازد که مغز انسان برای کامیابی و تداوم به مغزهای دیگر نیاز دارد. این نیاز متقابل مغزها به یکدیگر از زمان تولد آغاز می گردد. دکتر ایگلمن گروهی از کودکان را به نمایش خیمه شب بازی دعوت می کند تا توانایی آنان را در تشخیص فرد قابل اعتماد و غیرقابل اعتماد به نمایش بگذارد.
من چه خواهم شد
در مستند من چه خواهم شد؟ دکتر دیوید ایگلمن به آینده سفر می کند، و این پرسش را مطرح می کند آینده مغز انسان و گونه ما چه خواهد بود. مادر طبیعت مغزی را پرورش داده است که به شدت انعطاف پذیر است، و می تواند خود را مطابق با شرایط محیطی وفق دهد، که به این معنا است که تا زمانی که پیشرفت های تکنولوژیک با سرعت سرسام آور ادامه دارند، تکنولوژی ما با زیست شناسیمان رقابت می کند.

 

بازیگران مردمی به «ساده خط خطی» رادیو نمایش پیوستند

امید علیمردانی ، سیاوش قاسمی ، امید زارع  و برادران نوازنده مجتبی و محمد تیموری به سری جدید ضبط نمایش رادیویی «ساده خط خطی » به کارگردانی میرطاهر مظلومی پیوستند.

داستان سریال طنز«ساده خط خطی » که معصومه سلیمی آن را نوشته درباره زوج جوانی به نام سارا و محسن است که درگیر گرفتاری و مسائل روزمره زندگی شده اند و برای خارج شدن از این وضعیت دنبال کوتاه ترین راه هستند اما اغلب مسیرهایی که انتخاب کرده اند با مشکلاتی همراه است .

در این نمایش تعداد زیادی از هنرمندان مطرح رادیو، تاتر،سینما و تلویزیون حضور دارند و قرار است در ضبط قسمت های بعدی این مجموعه ، هنرمندان صاحب نام دیگری نیز حضور پیدا کنند.

میرطاهر مظلومی کارگردان، فرشاد آذرنیا تهیه کننده ، رضا محتشمی صدابردار و نازنین حسن پور افکتور این نمایش رادیویی هستند.

علاقه مندان می توانند سریال «ساده خط خطی » را هر شب ساعت ۲۰ از رادیو نمایش دنبال کنند و همچنین هر شب ساعت ۲۲:۳۰ بیننده این مجموعه طنز رادیویی در برنامه «نمای رادیو» به تهیه کنندگی مجید فتاحی از شبکه تلویزیونی نسیم باشند.

«گیومه» رادیو نمایش و تنوع و تعدد جشنواره های مختلف

«گیومه»رادیو نمایش این هفته به تنوع و تعدد جشنواره های مختلف که در حوزه سینما برگزار می شوند و اینکه آیا این جشنواره ها در مسیر رشد و تکوین سینما و ارتقا کیفی آن موثر بوده اند، می پردازد.شهاب شهرزاد مجری و کارشناس این هفته «گیومه» ضمن اعلام این مطلب گفت: در این میان نقد های رسانه های مختلف را بررسی می کنیم، و اینکه آیا این جشنواره ها را می شود تجمیع کرد؟ و برای هدفمند کردن آن چه کاری می شود انجام داد؟

وی در پایان گفت : همچنین این هفته از مسوولان جشنواره های مختلف و سینماگرانی که در این جشنواره ها حضور دارند وجوایزی گرفتند و منتقدانی که از نحوه برگزاری این جشنواره ها گلایه دارند دعوت کردیم تا دراین باره با آنها گفت و گو کنیم.

برنامه «گیومه»، تا پایان هفته جاری به تهیه کنندگی حسین معصومی، اجرای : شهاب شهرزاد ، کارشناسی محمد علی مومنی ، کارشناسی خبر شهاب دارابیان، گزارشگری عادل زمانی و شوخی خبری با غزاله پورخاکی ، از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۰:۳۰ به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می شود.

 

میزبانی «شب تئاتر» از دو کارگردان تئاتر

منوچهر اکبرلو امشب در «شب تئاتر» شبکه چهار میزبان کیومرث مرادی و علی شمس دو کارگردان تئاتر می شود.

برنامه این هفته شب تئاتر(٩آذر ماه) با عنوان« چالش های تئاتر ایران در آن سوی مرزها» به بررسی وضعیت کنونی تحصیل ،حضور در جشنواره ‌ها و اجراهای عمومی هنرمندان تئاتر در خارج از کشورمی‌پردازد.

در این برنامه کیومرث مرادی(نمایشنامه نویس،کارگردان و استاد دانشگاه) و علی شمس(نمایشنامه نویس و کارگردان)، به اظهار نظر درباره این موضوع خواهند پرداخت.

تحلیل مهاجرت هنرمندان، معرفی نمایش های روی صحنه و نیز معرفی کتاب از دیگر بخش های این برنامه هستند.

«شب تئاتر» از مجموعه «شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه‌ها ساعت ۲۳ به صورت زنده روی آنتن می‌رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی برعهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

 

«گیلداد» از رادیو نمایش پخش می شود

پخش سریال رادیویی «گیلداد» از امروز در رادیو نمایش آغاز شد.

این نمایش را حسن قلی پور نوشته و علی عباسی آن را برای رادیو تنظیم کرده است.

حوادثِ نمایشِ «گیلداد» در اواخر حکومت قاجاریه می گذرد.دورانی که ایران اسیر نظام ارباب و رعیتی است و دوران قیام جنگل ، گیلداد که جوانی تحصیل کرده است برای مراسم ختم پدرش به گیلده می اد. بهرام خان_ارباب_ با برگزاری این مراسم مخالف است و…

این نمایش با هنرمندی رضا عمرانی در نقش گیلداد، حمید یزدانی، امیرحسین فرحان نیا،علی اصغر دریایی، عبدالعلی کمالی، کرامت رودساز،راضیه مومیوند،اسماعیل بختیاری، محمد شریفی مقدم، محمد آقا محمدی ، شیرین سپهراد و به کارگردانی جواد پیشگر، تهیه کنندگی زهرا عبدالله زاده به تازگی در رادیو نمایش تولید شده است.

نمایش گیلداد به گویندگی : مهرداد عشقیان، صدابرداری فرزاد شریفی و افکتوری محمدرضا قبادی فر، ۹ تا ۱۵ آذر ساعت ۱:۳۰ بامداد و ساعت ۱۴:۳۰ همان روز از رادیو نمایش پخش می شود.

 

«نسیم حیات» به کمک فعالان محیط زیست می آید

اولین قسمت برنامه ترکیبی ـ تولیدی «نسیم حیات» با محوریت بررسی چالش های آب و محیط زیست به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی یکشنبه ۱۰ آذرماه ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

امیر حسن خواجوی تهیه کننده «نسیم حیات» در توضیح این برنامه گفت: «نسیم حیات» در هر قسمت، یکی از چالش های حوزه آب و محیط زیست کشورمان را در قالبی جذاب و با آیتم های متنوع بررسی می کند.

وی ادامه داد: این برنامه، علاوه بر گفت و گویی داغ و چالشی با کارشناسان و مدیران مرتبط با موضوع برنامه، وضعیت کشورمان در آن حوزه با وضعیت کشورهای پیشرفته مقایسه شده و حرکت های دانش بنیان و خلاقانه جوانان در گوشه و کنار کشور برای حل این چالش ها به تصویر کشیده شده است.

خواجوی تصریح کرد: از دیگر جذابیت های «نسیم حیات» برای فعالان آب و محیط زیست، امکان ارسال ایده های حل چالش های محیط زیست و حضور صاحبان ایده های برتر در برنامه برای تبیین و حمایت از آن ایده است.

آلودگی آب، محیط زیست شهری، طراحی شهری، مدیریت پسماند، دستگاه های تصفیه آب خانگی و دیپلماسی آب موضوعات قسمت های ابتدایی این برنامه است.

«نسیم حیات» کاری از گروه اجتماعی هر هفته یکشنبه ها با اجرای اسماعیل باستانی از ساعت ۲۱:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد بود.

 

»مسافر ری» به شبکه الکوثر رسید
سریال تلویزیونی «مسافر ری» به نویسندگی و کارگردانی داود میرباقری از شبکه الکوثر پخش می شود.
«مسافر ری» سفر عبدالعظیم حسنی (ع) از سامرا به ری و رویدادهای آن را روایت می کند. پس از تخریب حرم امام حسین (ع) به دستور متوکل عباسی دهمین خلیفه عباسیان ، عبدالعطیم حسنی (ع) به توصیه امام هادی (ع) به سمت ایران و شهر ری مهاجرت می کند و پیامی را نیز از طرف امام هادی (ع) به علویان ایران به همراه دارد. عبدالعظیم حسنی (ع) در این سفر با رویدادهای گوناگونی مواجه می شود و فیلم در صدد است تا از نحوه رویارویی عبدالعظیم (ع) با پیشامدها ، فرهنگ شیعه را به مخاطب منتقل کند. در پایان فیلم ، عبدالعظیم حسنی (ع) به ری می رسد.
در سریال «مسافر ری» که از یکشنبه ۱۰ آذر ساعت ۱۴:۰۰ به وقت تهران از شبکه الکوثر پخش می شود ، داریوش ارجمند ، جمشید هاشم پور ، محمدرضا شریفی نیا ، ویشکا آسایش و پروانه معصومی نقش آفرینی کرده اند.
«
مسافر ری» که توسط دفتر بیروت شبکه الکوثر به زبان عربی دوبله شده است ، در ۵ قسمت ۴۵ دقیقه ای جایگزین مجموعه «ماه و پلنگ» در برنامه پخش این شبکه خواهد شد.

 

با زنان موفق ایرانی در کانال کردی آشنا می شویم
مجموعه مستند «زنان موفق ایرانی» با هدف آشنایی با زندگی و فعالیت های تعدادی از زنان برجسته ایرانی امروز از کانال کردی شبکه جهانی سحر پخش می شود.
»زنان موفق ایرانی» به تهیه کنندگی محمد تراب زاده در قالب مستند تولید شده و به معرفی چهار تن از بانوان موفق ایرانی در حوزه های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی می پردازد.
شکوه‌السادات هاشمی مخترع و تولید‌کننده، زهرا علیزاده ثانی متخصص قلب و عروق، استادیار مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی و دارنده مدال طلای چهل و یکمین جشنواره اختراعات ژنو در سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) و عنوان «بزرگترین مخترع زن جهان» به دلیل طراحی و ساخت سیستم تعیین میزان تنگی عروق قلبی با روش های منحصر به فرد از جمله افرادی هستند که این برنامه با آنان گفت و گو کرده است.
در این برنامه همچنین به معرفی سمیرا جنت دوست دارنده عنوان بانوی اول آشپزی ایرانی از سوی سازمان جهانی غذا و عنوان نخستین بانوی ناشر کتاب‌های نفیس از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران، سیاستمدار ایرانی و نخستین معاون فرماندار زن در ایران به صحبت درباره دلایل موفقیت شان و نحوه طی کردن مسیر از ابتدا تاکنون می پردازند.
این مستند با سوژه ها همراه شده و مخاطبان را با فعالیت های شغلی و اقتصادی آنها و همچنین جایگاه اجتماعی و خانوادگی این بانوان موفق آشنا می کند.
این مستند تولید شبکه پرس تی وی است و در ۱۰ قسمت از کانال کردی شبکه جهانی سحر پخش می شود. مستند ««زنان موفق ایرانی» توسط زهرا کیانی پور برای این کانال دوبله شده است.
ساعت پخش این مجموعه ۱۶:۴۰ دقیقه به وقت تهران است.

 

 

معرفی صنایع دستی ایران در مستندی زیبا از کانال اردوی شبکه جهانی سحر
مجموعه فیلم های مستند «دست آفریده ها» با هدف معرفی و حمایت از صنایع دستی ایرانی در جدول پخش برنامه های کانال اردوی شبکه جهانی سحر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این مستند آثار هنری شهرهای مختلف ایران چون شربافی، مسگری، زیلوبافی، گیوه بافی، نشرجی، خمل بافی، زری بافی و… را به تصویر می کشد. و در هر قسمت استادکاران ماهر و مشهور هر یک از این رشته های هنری را نیز معرفی می کند.
این مجموعه در هشت استان ضبط و تصویربرداری شده که شامل استان های قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، قم، گلستان، چهارمحال و بختیاری و اردبیل بوده است.
در این مجموعه ها، گلیم بافی، ساخت چاقو و ادوات فلزی، گیوه بافی، نمدمالی، جاجیم بافی، ملیله سازی نقره، ورنی بافی، خراطی و سراجی سنتی، سفال لالجین، سراجی سنتی، منبت ملایر و تویسرکان، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، خرمهره سازی، طراحی سنتی (نقشه فرش) ، نمدمالی، طراحی و دوخد لباس محلی، قفل سازی، چالشتور سازی، رنگرزی سنتی، نازک کاری، شال بافی، گیوه بافی، زیورآلات ترکمن، نمد مالی قزلباش، جاجیم بافی، پن بافی، زره بافی ،سبدبافی ،تراش شیشه و نقاشی روی چوب معرفی شده است.
برای تولید این مجموعه، ١۴فیلمساز از چهار دهه ۶٠ ،۵٠ ،۴٠ ،٣٠ در کنار هم کار مشترک را تجربه کرده اند.
این مجموعه سال گذشته در پنجمین جشنواره جام جم ، تندیس بهترین مجموعه مستند را از طرف هیئت داوران این جشنواره کسب کرد.
«
دست آفریده ها» تولید شبکه مستند است و معصومه شریفیان آن را برای کانال اردو دوبله و زبانگردانی کرده است که در ۱۹ قسمت ۲۵ دقیقه ای از کانال اردو پخش می شود.
این مجموعه هر شنبه ساعت ۲۱:۳۶ دقیقه از کانال اردو شبکه جهانی سحر پخش می شود.
این مجموعه زیبا و جذاب فردا یکشنبه دهم آذر ساعت ۶:۰۴ صبح و ۱۲:۵۲ دقیقه به وقت تهران از کانال اردوی شبکه سحر پخش می شود

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *