چند خبر از صدا و سیما

سریال «سرگذشت» امشب با موضوع تهمت و افترا
هفتمین اپیزود مجموعه تلویزیونی «سرگذشت» با عنوان «بازگشت» امشب دوم بهمن روی آنتن می رود.
این سریال در ۱۴ اپیزود به تهیه کنندگی بهروز مفید و کارگردانی سیدجمال سیدحاتمی تولید شده و هر اپیزود داستان جداگانه به همراه بازیگران متفاوت دارد. در داستان هفتمین سریال سرگذشت جعفر دهقان، محمد فیلی، سوگل طهماسبی و رامین ناصر نصیر ایفای نقش کرده اند. نازنین فراهانی هم به عنوان بازیگر ثابت و در نقش مددکار قضایی به عنوان بازیگر اصلی در تمام اپیزودها حضور خواهد داشت. تهمت و افترا موضوع داستان اپیزود بازگشت است. تهمتی که در مسیر ازدواج دو جوان، سرنوشت آنان را دستخوش تغییر خواهد کرد اما … .
مجموعه تلویزیونی سرگذشت هر شب پس از بخش خبری ساعت ۲۱ از شبکه یک سیما پخش می شود.

 

اولین هفته بهمن ماه و فیلم‌های سینمایی شبکه ها

 فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «زیر همکف ۱ و ۲»، «حباب»، «هرگز دیر نیست ۱و ۲»، «تیم ماجراجو»، «تاراج»، «اسنودن»، « طلا»، «سرزمین خورشید»، «شرلوک هلمز ۵»، «می تونی منو ببخشی»، «ماهی سیاه کوچولو»، «گوریل سفید»، «کومبا»، «بخندان یا بمیر»، «پلاک»، «زمانی برای ماندن»، «پاندای کونگ فو کار»، «دزدان دریایی که هیچ کار نمی کنند»، «آهوی پیشونی سفید۱»، «یاردا»، «هدف پارالکس»، «به کبودی یاس»، «مامور انتقال ۲»، «راه بی پایان»، «ترس و لرز»، «یک پلیس و نصفی»، «مامور انتقال۳»، «انجمن حمایت» و «کلبه جنگلی»، «راه راه، گورخر مسابقه»، «مستاجر»، «فرانکی عزیز»، «بیلو»، «ارتباط فرانسوی ۱»، «مرد خانواده» و «محافظ» پنج‌شنبه و جمعه ۳ و ۴ بهمن ماه از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

پخش پیکارهای جام تختی از شبکه سه

رقابت‌های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی۳ و ۴ بهمن ماه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.
چهلمین دوره پیکارهای بین المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی و گرامیداشت دهه مبارک فجر با حضور کشتی گیرانی از کشور های قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، عراق و ایران در سالن شهید دستغیب شیراز برگزار می شود.
این رقابت ها پنجشنبه ۳ و جمعه ۴ بهمن از ساعت ۱۷:۴۵ تا ۱۹:۰۰ به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.
گزارش این مسابقات برعهده هادی عامل و سید مصطفی حسینی است وکارشناس برنامه یدا… اعتصامی خواهد بود .
دستیاران تهیه برنامه نیز کیوان دباغی ، محمد رضا شیخی و محمد رضا تقی بیگ هستند.
این مسابقات در قالب برنامه همگام با ورزش، کاری از گروه ورزش شبکه سه سیما به تهیه کنندگی سپهر الیاسی و اجرای بهزاد کاویانی است که مسابقات کشتی ،وزنه برداری ،تنیس ، دوچرخه سواری ،سوارکاری ، اتومبیلرانی و … را پوشش می دهد.

 

اولین حضور سخنگوی وزارت امور خارجه در صداوسیما با «بحث روز»

سید عباس موسوی این هفته در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران از بازتاب های ترور سردارشهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ پیگیری آن در مجامع حقوق وبین المللی و کارهای دستگاه دیپلماسی در برابر اقدامات دشمنانه امریکا می‌گوید.
به گزارش گروه سیاسی رادیو ایران، برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران میزبان سید عباس موسوی؛ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران است تا به بررسی ابعاد گوناگون بین المللی این موضوعات بپردازد.
ارزیابی و تحلیل بازتاب ها و واکنش های منطقه ای و بین المللی در خصوص پرونده ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی؛ ابزارها و امکانات ایران برای پیگیری پرونده سپهبد سلیمانی در مجامع حقوق و بین المللی و بررسی حق ایران در دادن پاسخ سخت به اقدام تروریستی ارتش امریکا و نیز چگونگی ایفای نقش وزارت امور خارجه در پیگیری حقوق مردم ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های امریکا و اروپا در موضوع برجام به همراه آخرین رفت و آمدهای دوسویه دیپلماتیک مقامات ایرانی و کشورهای منطقه از محورهای مهم گفتگو با رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه خواهد بود.
قرار بود برنامه بحث روز در تاریخ ۲۵ دی ماه گذشته میزبان سخنگوی وزارت امور خارجه باشد که به دلیل همزمانی این دعوت با عملیات “شهید سلیمانی” سپاه پاسداران در موشک باران پایگاه‌های امریکا و به دنبالش برگزاری جلسات مرتبط با آن در وزارت امور خارجه؛ حضور سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بحث روز که نخستین گفتگوی وی در یک برنامه زنده رسانه ملی نیز به حساب می‌آید، به این هفته موکول شد.
مخاطبان برنامه بحث روز می توانند با شماره پیامک ۳۰۰۰۰۹۰۰ از زمان پخش برنامه تا ساعت ۱۵ نظرات؛ انتقادات و پیشنهادهای خود پیرامون موضوع برنامه را با دست اندرکاران گروه سیاسی رادیو ایران در میان بگذارند.

برنامه بحث روز کاری از گروه سیاسی رادیو ایران؛ به تهیه کنندگی و سردبیری میثم پوراعظم، هر چهارشنبه در نیمه دوم سال حوالی ساعت ۱۲:۴۰ به صورت زنده و مستقیم از رادیو ایران تقدیم مخاطبان این شبکه می شود.

 

 

یوونتوس-رم از مرحله یک چهارم نهایی روی آنتن   

دیدار یوونتوس-آاس رم ، چهار شنبه ۲ بهمن ماه از ساعت۲۳:۱۵  به صورت زنده از  شبکه سه سیما پخش خواهد  شد.

این مسابقه  مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی ایتالیا  (Coppa Italia2019-2020 )است که در استادیوم  آلیانتس(یوونتوس) شهرتورین ایتالیا  برگزار خواهد شد.

 گزارش این رقابت بر عهده محمد رضا احمدی است که با اجرای رضا جاودانی از ساعت ۲۳:۰۰ روانه آنتن خواهد شد.

این مسابقه در قالب برنامه گزارش ورزشی به تهیه کنندگی حسین ذکایی است  که مسابقات لیگ باشگاهی در کشورهای اروپایی ،لیگ قهرمانان اروپا و رقابت های ملی ودوستانه خارجی را پوشش می دهد.

 

«شب معماری» بررسی می کند:مسکن، حق فراموش شده

برنامه تلویزیونی «شب معماری» در بیست و سومین قسمت خود به موضوع «حق مسکن و وضعیت مالیات در حوزه زمین و مسکن» اختصاص یافته است.

بیست و سومین قسمت از برنامه «شب معماری» با موضوع «حق مسکن و وضعیت مالیات در حوزه زمین و مسکن» و حضور حسین عبداللهی، کارشناس حوزه مسکن و علی ملک زاده، کارشناس مالیاتی ساعت ۲۳ چهارشنبه ۲ بهمن روی آنتن شبکه چهار می رود.

این قسمت از برنامه تلاش دارد تا به آسیب های سوداگری در حوزه مسکن و راهکارهای کنترل آن بپردازد چراکه دلالی و سوداگری از دلایل بی رونقی مسکن محسوب می شوند.

«شب معماری» پنجمین شب از مجموعه «شب‌های هنر» است که چهارشنبه‌شب‌ها به‌صورت زنده پخش می‌شود. این برنامه‌ معماری به‎دنبال واکاوی مفاهیم و دغدغه‌های ‎روز جامعه‌ معماری و شهرسازی است؛ تا فرصتی برای خوانشی صحیح از وضعیت معماری و شهرسازی در ایران باشد.

 

«خانواده شیرین» میهمان هر شب رادیو نمایش

هر شب از رادیو نمایش سریال رادیویی « خانواده شیرین » به کارگردانی مهدی نمینی مقدم به روی آنتن می رود.

این نمایش رادیویی را مریم گودرزی نوشته و داستان آن درباره خانواده ای است که در یک آپارتمان زندگی می کنند و با آمدن همسایه ای جدید برای آنها ، اتفاقات تازه ای رخ می دهد که شنیدنی است.

در این نمایش رادیویی شیما جان قربان، مینو جبارزاده ، سعیده فرضی، سیما خوش چشم، بهرام ابراهیمی و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش می پردازند.

«خانواده شیرین» به تهیه کنندگی اشرف السادات اشرف نژاد ، کارگردانی مهدی نمینی مقدم ، صدابرداری فرزاد شریفی و افکتوری محمد رضا قبادی فر هر شب ساعت ۲۰:۴۵ از رادیو نمایش پخش می شود.

 

نمایشنامه «چهل گیس» در رادیو نمایش بررسی می شود

امشب اول بهمن ماه  ، نمایشنامه «چهل گیس» در «ردپای قلم » رادیو نمایش بررسی می شود.

ژاله محمد علی تهیه کننده «ردپای قلم»، ضمن اعلام این مطلب افزود: دربرنامه امشب نمایشنامه  «چهل گیس » نوشته حسین جمالی توسط ایوب آقاخانی نقد و بررسی می شود.

وی ادامه داد : همچنین در بخش «گزارش یک تمرین » هم به نقد نویسندگی نمایش رادیویی «آتش در برابر آتش» از زهرا کولیوند می پردازیم .همچنین در بخش «ایده تا متن » ایوب آقاخانی به آموزش نمایشنامه نویسی می پردازد .

برنامه «ردپای قلم» به تهیه کنندگی ژاله محمدعلی ، نقد و کارشناسی ایوب آقاخانی ، گویندگی بهناز بستان دوست،سه شنبه ها ساعت ۲۱:۰۰ از رادیو نمایش پخش می شود که نگاهی به حوزه ادبیات نمایشی در ایران و جهان دارد.

علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو نمایش را بر روی موج اف ام ردیف ۵ و۱۰۷ مگاهرتز بشنوند .

 

افسانه ای از «ایران زمین» در«افسون افسانه»رادیو نمایش

پنج شنبه سوم بهمن ماه ، در برنامه ی«افسون افسانه» رادیو نمایش، افسانه ای از کشور ایران با نام «آستر رویه رو نگه میداره» پخش می شود.

این افسانه را سهیلا خدادادی برای رادیو تنظیم کرده و در خلاصه داستان آن آمده است: در روزگاران گذشته پادشاهی بود که از سه دخترش می پرسد : آستر رویه را نگه می دارد یا رویه آستر را ؟ دو دختر اولی و دومی می گویند: رویه آستر را نگه می دارد اما دختر سوم می گوید آستر رویه را نگه میدارد. بخاطر همین جواب متفاوت پادشاه از دخترش عصبانی می شود و او را مجبور می کند که با تنبل ترین پسر شهر ازدواج کند و از قصر بیرون برود. دختر با هوشنگ ازدواج می کند و بخاطر درایت دختر، اتفاقهایی رخ می دهد که کم کم هوشنگ تغییر می کند و دیگر آدم تنبلی نیست.

«افسون افسانه » این هفته با روایت فریبا متخصص و با هنرمندی بیوک میرزایی،نازنین مهیمنی، عبدالعلی کمالی، محمدرضا قلمبر، محمد یگانه،

مهرداد عشقیان و علی میلانی از رادیو نمایش پخش می شود و بهرام سروری نژاد کارگردان، نازنین حسن پور افکتور ، مجید آیینه صدابردار و زهرا عبداللع زاده تهیه کننده آن هستند .

«افسون افسانه» هر پنجشنبه ساعت ۲۲:۴۵ و روز بعد ساعت ۱۰:۳۰ از رادیو نمایش پخش می شود.

 

دبیر شورای معارف سیما منصوب شد

 با حکم معاون سیما، جواد شیخ اکبری به سمت «دبیر شورای معارف سیما» منصوب شد.

 مرتضی میرباقری معاون سیما در حکمی جواد شیخ اکبری را به سمت دبیرشورای معارف سیما منصوب کرد.

در حکم معاون سیما خطاب به شیخ اکبری آمده است: به برخی وظایف شورا، از جمله حفظ و ارتقا مرجعیت سیما در حوزه فرهنگ و معارف قرآنی و اسلامی با بهره مندی از علما، روحانیت معظم و کارشناسان زبده معارفی و رسانه ای، برنامه ریزی منسجم، فعال و هدفمند برای حضور سخنرانان، کارشناسان مذهبی و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و ارتباط با اماکن متبرکه تاکید شده است.                                       

همچنین پیشنهاد اولویت های محتوایی برنامه ها در مناسبت های مذهبی، هماهنگ با سیاست های ابلاغی معاونت سیما و پیشنهاد ایده های نو و خلاقانه به برنامه های معارفی و عمق بخشی به آن ها ذیل گفتمان ایمان روشن بینانه از دیگر وظایف شورا بوده که در این حکم مورد توجه قرار گرفته است.   

جواد شیخ اکبری هم اکنون مدیریت شبکه قرآن و معارف سیما را بر عهده دارد.

 

نمایش مستند «قاتلان مدفون» در هیسپان تی وی

مستند «قاتلان مدفون» که به موضوع مین ها عمل‎نکرده باقی‌مانده از جنگ ایران و عراق می پردازد، سوم بهمن ماه روی آنتن شبکه هیسپان تی وی می رود.

مستند «قاتلان مدفون» ضمن مروری بر تاثیرات مین ها و گلوله های عمل نکرده از جنگ میان ایران و عراق، نگاهی خواهد داشت به معضلات و مشکلاتی که این مین ها برای مردم برخی از استان های غربی ایجاد کرده‌اند و هنوز قربانی از خود به جای می گذارند.

در خلال جنگ تحمیلی، صدام برای جلوگیری از پیش روی نیروهای ایرانی میدان مین و موانع متعددی را در خاک ایران ایجاد کرد. اگرچه تاکنون بسیاری از مین ها جمع آوری شده اما تغییرات اقلیمی و سیلاب ها بسیاری از مین ها و مهمات را جابجا می کنند و قربانیان مین اکثرا در مناطقی که انتظارش نمی رود آسیب می بینند. برخی از مین ها تا ۵۰ سال ماندگاری دارند و از بین نمی روند.

مستند «قاتلان مدفون» محصول شبکه پرس تی وی است که برای مخاطبان اسپانیایی هیسپان تی وی زبانگردانی شده و پنجشنبه سوم بهمن ماه ساعت ۰۷:۳۰، ۱۴:۳۰، ۲۰:۳۰ از این شبکه پخش خواهد شد.

 

«طبیعت ۳۶۰ درجه» با موضوع اثرات آلودگی هوا

«طبیعت ۳۶۰ درجه» با موضوع اثرات آلودگی هوا پنجشنبه ۳ بهمن از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه محیط زیستی «طبیعت ۳۶۰ درجه» سال‌هاست که همزمان با روز هوای پاک به این مبحث مهم در چرخه زیست محیطی می‌پردازد. محوریت برنامه این هفته «طبیعت ۳۶۰ درجه» نیز پرداختن به آلودگی هوا، عوامل و تاثیرات آن و نگاهی به قانون هوای پاک که از سال ۱۳۹۶ مصوبه اجرایی آن ابلاغ شده، است.

پرهام دیباج؛ مجری و کارشناس این برنامه اظهار داشت: در برنامه ویژه روز آلودگی هوا علاوه بر پرداختن به این مهم و عوامل ایجاد آن به سراغ اثرات بلندمدت آلودگی هوا رفتیم.

وی ادامه داد: در موضوع آلودگی هوا غالبا همه به سراغ اثرات آن بر انسان‌ها و بیماری‌های ناشی از آن هستند. در صورتی که آلودگی هوا علاوه بر اثرات محلی و بومی یک سری تاثیرات جهانی دارد.

دیباج در توضیحی بیشتر افزود: علاوه بر از بین رفتن ۷۰ تا ۸۰ هزار انسان به صورت سالانه در اثر آلودگی هوا تاثیرات بلندمدت آلودگی هوا مانند تخریب جنگل، فرسایش خاک، تخریب ساختمان‌ها، آلودگی آب و غذا، تاثیر آلودگی هوا بر سفره‌های آب زیرزمینی، گرمایش جهانی، آلودگی آبزیان، افزایش تولید اُزُن و … از عوارضیست که سعی شده در این قسمت از برنامه به عنوان تاثیرات بلندمدت آلودگی هوا به آن بپردازیم.

این برنامه در ابتدا با موضوع پرداختن به «گاندو»؛ تمساح پوزه کوتاه ایرانی و عوارض ویژه آن با توجه به سیل اخیر در استان سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود. همچنین گزارش‌هایی پیرامون «آسباد»ها در ایران تهیه شده که نشان می‌دهد اولین آسیاب‌های بادی در خراسان جنوبی به دلیل بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ساخته شده و امروز نیز در حال احیا و ثبت جهانی است. وجود این «آسبادها» اثبات می‌کند ایرانیان از ابتدا به استفاده صحیح از انرژی باد واقف بوده‌اند؛ اتفاقی که باعث تولید کمتر آلودگی هوا نیز می‌شود.

برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» با رویکرد بررسی پرونده های مختلف زیست محیطی در حوزه‌های طبیعی و انسانی و با دعوت از مهمانان مختلف مسائل مبتلابه محیط زیست امروز ایران را با نگاهی موشکافانه و دقیق بررسی می‌کند.

این برنامه کاری است از گروه دانش و اقتصاد به تهیه‌کنندگی و اجرای پرهام دیباج که پنجشنبه‌ها ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود و بازپخش آن جمعه ساعت ۷:۰۰ خواهد بود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *