بانی فیلم با بازیگران تیزر های تبلیغاتی درباره نحوه حضورشان در این حرفه به گفت و گو نشست ـ بخش نخست

چه برایمان آورده‌ای مارکو…؟!

 بانی فیلم – گروه تلویزیون- شهرزاد رویائی: از جمله مهم ترین نقش ها و کارکردهای هر رسانه قدرت و فراگيري آن در تبلیغات است. تبلیغاتی که از رسانه تلویزیون پخش می شود، برای جذب مخاطب و در نتیجه رسیدن شرکت به هدف اقتصادی اش باید المان های صوتی و بصری ویژه ای را به کار ببرد. در کشور های دیگر بر خلاف ایران برای تبلیغات تلویزیونی محدودیت بصری وجود ندارد و برای تبلیغات از چهره های شناخته شده و معروف استفاده می کنند و در ایران چنین عملکردی تنها برای بیلبوردهای تبلیغاتی وجود دارد ، اما در تیزر های تلویزیونی چنین اتفاقی نمی افتد. قطعا حضور بازیگر ها و ورزشکاران معروف در تیزر تبلیغاتی مستلزم هزینه بیشتری است، اما امروز به جز بعضی از بازیگران تیزر ها که تجربه و توانایی حضور در تیزر را دارند ، کسانی هستند که تنها برای دیده شدن وارد این حوزه می شوند و دستمزد چندانی هم نمی خواهند. روند ورود در این تیزر ها از مرحله جذب توسط شرکت های تبلیغاتی شروع می شود و در ادامه راه بسیاری از آن ها برای گرفتن نقش هایی کوتاه به سینما وسریال ها باز می شود. بسیاری از بازیگران نسبتا شناخته شده تیزر ها برای ساخت هر تیزر که ساخت آن از یک تا سه روز زمان می طلبد ، روزانه دستمزدی بین 200 تا 500 تومان دریافت می کنند.تعدادی از این بازیگرها به خاطر شرایط مالی در این حرفه فعالیت دارند ، اما بیشتر آن ها اگر مدل و یا هنرور نباشند ، قطعا به خاطر نزدیک شدن به مطلوبشان یعنی بازیگری و عشقی که به بازی جلوی دوربین دارند در این حرفه فعالیت می کنند. این بازیگر ها درعین اینکه بازیگر تیزر هستند ، اما به نوعی آن ها را به عنوان بازیگر نمی شناسند و تنها در نظر همه چهره ای آشنا به حساب می آیند. نحوه جذب این بازیگران و انگیزه حضور هریک از آنان در تیزر تبلیغاتی و میزان رضایت افراد از این حرفه بهانه ای برای تهیه این گزارش شده است. بانی فیلم در خصوص بررسی این موضوع با بازیگران تیزر از جمله مجید خامسی ، زهرا زیرک ، نادر بیگی و فلور روحانی به گفتگو پرداخته است.

خامسی :
روزی 500 تا 700 هزار تومان دستمزد می‌گیرم

مجید خامسی بازیگر بسیاری از تیزر های تبلیغاتی است. وی همچنین به عنوان مدل بسیاری از برندهای پوشاک بوده است. او با بازی در نقش مارکوپولو در تبلیغ شامپو بیشتر شناخته شده است. او درباره چگونگی جذب به تبلیغ های تلویزیونی به  بانی فیلم توضیح می دهد:«سال ها قبل از سازمان نظامی که خدمت می کردم ، بیرون آمدم و تمایلی به فعالیت کاری در آن سازمان نداشتم. در آن روز ها به دنبال کار بودم و روزی در حین قدم زدن در بام تهران آقای وحید موسوی به سراغ من آمدند و درباره این حرفه با من صحبت کردند. اولین تبلیغ تلویزیونی که بازی کردم برای بانک کشاورزی به کارگردانی امیر حسین قهرایی بود. پس از این تبلیغ سایرشرکت ها و کارگردان ها برای بازی در تیزر ها از من دعوت کردند. نکته ای که باید حتما بگویم درباره شرکت های تبلیغاتی است. هر تیزر توسط یک شرکت تبلیغاتی تهیه می شود. کارم را با شرکت های ایران نوین ، شبکه آفتاب، سروش و ترنج آغاز کردم. از سال 1389 تاکنون مشغول بازی در تیزر های تبلیغاتی هستم و محبوب ترین و معروف ترین بازی من در تیزر شامپو پرژک در نقش مارکوپولو است». وی در ادامه می گوید:« دستمزد ها متفاوت است . متاسفانه مردم ما آنقدر عشق دیده شدن دارند که حاضرند مجانی هم از جلوی دوربین رد شوند و در مواردی دیده شده که مبلغی برای حضور می پردازند. دستمزد من امروز از روزی 500 تا 700 هزار تومان متغیر است. اگر کار برای شهرستان باشد 700 تومان می گیرم. اینکه می گویم نباید به هر قیمتی در کارها حاضر شویم ، چون معتقدم ارزش حرفه ما پایین می آید. در همه جای دنیا از اشخاص بسیار معروف در تیزر ها استفاده می کنند. خوشبختانه برای تبلیغات بیلبورد ها هنوز از مدل ها و بازیگر های شناخته شده و حرفه ای استفاده می کنند ، اما تیزر ها خیلی به این شکل پیش نمی رود. به یاد دارم برای تیزری به کارگردانی شهرام مکری به استانبول رفتیم. از آنجایی که من کاملا به ترکی استانبولی مسلط هستم، جناب مکری از من خواست به آقایی که از پشتم رد شده بگویم که دوباره در حین تصویربرداری از پشت من رد شود. باورتان نمی شود که فرد رهگذر گفت بابت این کار 100 دلار می گیرم. انسان ها در دیگر نقاط جهان تا این حد برای خود ارزش قائل هستند. شما اینجا می بینی که فرد حاضر است به بهای یک چلو کباب در تیزر بازی کند و بعدها می بینیم که حضورش در چند جای دیگر تکرار می شود. شما اینجا یک دوربین بگذاری همه حاضرند برای شما در فیلمتان بازی کنند چه برسد به تیزر تبلیغاتی که قطعا زحمت کمتری دارد. بیلبورد ها حرفه ای تر برپا می شود. دو سال بعد از شروع فعالیتم در تیزر ها ، آقای سیاوش دیلمقانی من را وارد عرصه مدلینگ کردند.کار مدل با بازیگر تیزر متفاوت است. بسیاری از مدل های برند توانایی بازی در تیزر ها را ندارند و همچنینی بسیاری از بازیگر های تیزر هم برای کت واک ها (راه رفتن مدلها روی سن) تجربه ندارند. خوشبختانه من توسط آقای ابوالفضل رزم آرا پدر مد ایران کار مدلینگ را حرفه ای پیش رفتم و در حال حاضر از یکسال قبل مشغول کت واک برای برندهای مختلف هستم».
وی در پایان درباره نقد به تبلیغات تاریخی می گوید:«متاسفانه ما محدودیت هایی برای ساخت تیزر داریم؛ از جمله اینکه ما نمی توانیم مرد های با موی بلند را برای تبلیغات نشان دهیم. حتی در فیلم ها هم مردهای مو بلند شخصیت های منفی را بازی می کنند. ما برای تیزر شامپو مجبور می شویم از قصه های تاریخی مدد بگیریم تا بتوانیم شخصیتی با موهای بلند را به بهانه شخصیت تاریخی در تصویر نشان دهیم. ایده تبلیغی که من در آن نقش مارکوپو لو را بازی کردم توسط بهمن دادفر کارگردانی شد و در سری دوم هم توسط آقای ترابی ساخته شد. بعضی ها تیزر هایی می سازند و به موضوعاتی مثل سریال های ماهواره ای اشاره می کنند ، قطعا اجازه پخش برای این تیزر ها وجود ندارد. این چند وقت اخیر به دلیل بیماری قلبی امکان حضور در تیزر ها را نداشتم. در کل حرفه های هنری بی رحم هستند و تا وقتی که به درد کارشان می خوری به سراغت می آیند. برای بازی در تیزر اگر تنها یک جوش روی صورت بازیگر باشد ، امکان حضور ندارد. امروز بازیگر های زیادی در شرکت ایران نوین و شبکه آفتاب حضور دارند و تنها یک فرم پر می کنند و وارد کار می شوند. معیار حضور در تیزر ایرانی فقط صورت خوب است. امروز کسی مثل من تنها به دنبال کار است ، یعنی من به این حرفه تنها به عنوان کار نگاه می کنم و علاقه بازیگری نداشتم ، اما امروز از حضور در فیلم سینمایی خوب خوشحال می شوم و خودم مشغول ساخت یک فیلم بودم تا اینکه به بیماری مبتلا شدم. متاسفانه گاهی پیشنهاد های بسیار توهین آمیزی برای حضور در فیلم ها به من می شود. مثلا آقای کمال تبریزی برای سریال « ابله» از من خواستند تا بازی کنم ، اما در حین صحبت با دستیارشان متوجه شدم ، قیمت خیلی پایینی برای من در نظر گرفته اند و انتظاراتی دارند که من زیر بار نمی روم. انگار باید پولی هم بدهیم تا جلوی دوربینشان برویم. به من می گفتند تو مقابل بازیگر بزرگی بازی خواهی کرد و این برای کارنامه کاری تو اتفاق خوبی است. من چنین نگاه هایی را نمی پذیرم و خودم را به هر قیمتی نمی فروشم. این اواخر شرکت تاژ از من دعوت کردند تا برای تبلیغات روی اتوبوس ها با من قرار داد ببندند. مبلغ پیشنهادی آن ها 1 میلیون و نیم بود و مبلغ مورد نظر من دو میلیون و نیم بود. همه به من می گفتند اشتباه نکن عکس تو روی کلیه اتوبوس های شهر می خورد ، اما من حسرت دیده شدن ندارم و با توجه به سابقه کاری ام حاضر به پذیرفتن شرایط غیر قابل قبولم نیستم. من برای حضور در کلاه پهلوی هم پیشنهاد  داشتم ، اما به خاطر دستمزد بسیار کم، بازی نکردم. باید به تعریف درستی از کار من و همکارانم برسند. در حال حاضر بیشتر مشغول شوی زنده ، ژورنال تبلیغاتی و ساخت فیلم هستم».

روحانی :
علاقه زیادی به حضور در یک فیلم سینمایی با کیفیت دارم

فلور روحانی بازیگر تیزرهای تبلیغاتی متعدد درباره نحوه کار در این حرفه به  بانی فیلم توضیح می دهد:«اول پسرم را برای تیزر انتخاب کردند و با گذشت چند وقت از من هم برای بازی در تیزر دعوت کردند. اولین بار در تبلیغی برای روغن اویلا به کارگردانی شهرام مکری به همراه پسرم  بازی کردم و تا کنون در بسیاری از تیزر های دیگر فعالیت دارم.  ابتدا بیشتر برایم جنبه سرگرمی داشت ، یعنی هم بخش مادی و هم تایم کوتاهی که برای حضور نیاز بود، من را مشتاق به ادامه این حرفه کرد. امروز با گذشت 5 سال بازیگری برایم جالب شده است. باید بگویم که اصلا به خاطر دیده شدن و شناخته شدن در این تیزر ها حضور ندارم ، بلکه فضای کار و آشنایی با بسیاری از خانم های دیگر برایم خوشایند است». وی در ادامه توضیح می دهد:«معمولا برخورد افراد جامعه با ما بسیار خوب بوده است. پسرم چون کم سن و سال تر است به حضور در تیزر ها افتخار می کند. معمولا سالی ده تا تیزر بیشتر بازی نمی کنم و  پسرم هرچه بزرگتر می شود، از حضور در تیزر ها امتناع می کنند و دیگر علاقه ای به این کار ندارد. ابتدا وقتی پسرم را برای شرکت در تیزر به شرکت ایران نوین می بردیم، شوهرم با من همراه بود و به همین خاطر فضای کار را دیده و مشکلی برای فعالیت من ندارد». وی در پایان می افزاید:«من روزانه 300 تومان می گیرم. اگر تایم کار از 8 . 9 ساعت افزایش یابد ، مبلغ هم اضافه می شود. از سمت سریال و فیلم سینمایی ها پیشنهاد زیادی برای بازی داشته ام ، اما علاقه نداشتم. در حال حاضر علاقه زیادی به حضور در یک فیلم سینمایی با کیفیت دارم ، بخصوص که امروز شرایط بهتری نسبت به گذشته دارم و پسرم بزرگ شده است. تیزرهای تبلیغاتی هم شرایط خوبی دارند وبه این کار همچنان علاقه مند هستم. متاسفانه بعضی تیزر ها با محتوایی پوچ ساخته می شود. استفاده از محتوای تاریخی در تیزر کار قشنگی است ، اما اگر به شکل مناسبی پرداخت شود و در غیر اینصورت کار به شکلی مسخره جلوه می کند. بیشتر تیزر سازان تنها به جلب رضایت شرکت می پردازند و توجهی به مخاطب ندارند. بیشتر توجهشان به مسائل مادی و جذب دوباره  تبلیغ است».

بیگی:
در تیزری ناصرالدین شاه شدم، اما اجازه پخش نیافت

نادر بیگی از بازیگران تیزر های تبلیغاتی است. وی در بسیاری از سریال ها و فیلم های سینمایی نیز حضور دارد. او درباره حضورش در تیزر ها به  بانی فیلم توضیح می دهد:«من سابقه بازی در تئاتر داشتم و یکی از دوستانم که با من تئاتر کار کرده بود ، من را برای حضور در فیلم کوتاه معرفی کرد. سپس دستیار کارگردان فیلم کوتاه با من تماس گرفتند و به یک شرکت تبلیغاتی معرفی کردند. اولین بازی من در آگهی بانک صادرات بود. در برخی از سریال ها از جمله سریال های «خط» ، «همه چیز آنجاست» و سریال در حال پخش «آمین» هم حضور داشته ام».
وی در ادامه می افزاید:«در حال حاضر به بازیگر تیزر دستمزد کمی می دهند.من فقط به خاطر علاقه به بازیگری در تیزر ها بازی می کنم.امروز بعد از 6 سال همچنان روزی 300 تومان برای بازی در تیزر ها دریافت می کنم. البته من احتیاج مالی به درآمد این کار ندارم ، چرا که در شرکت ملی نفت کش و روی کشتی کار می کنم. هدف من بیشتر سینما وتلویزیون است و با حضور در تبلیغات تلویزیونی سعی کرده ام به فضای سینما و تلویزیون نزدیک شوم و اعتماد عوامل سریال وسینما را بیشتر جذب کنم. من برای پیشرفت در راه مورد نظرم کلاس بازیگری رفته ام». او در پایان توضیح می دهد:« من در تیزری برای شهر فرش نقش ناصرالدین شاه را بازی کردم. این تیزر بسیار پر هزینه تهیه شد ، اما ارشاد اجازه پخش تیزر را نداده است. برخورد مردم نسبت به بازیگران تیزر واقعا عالی است. با وجود اینکه خیلی ما را در یاد خود ندارند ، اما معمولا با شوخی و خنده نسبت به ما و محصول تیزر صحبت می کنند و عده ای هم دوست دارند تا از طریق ما وارد این حرفه شوند. بسیاری درباره نحوه آغاز کار در این حرفه می پرسند».

اشتراک گذاری در:

نظرات 3
  1. خیلی خوب بود من میخوام اسم اون بازیگر خانمی که تو دروتو بازی میکنه که بخاطر حرف عمه خانم میره مایع ظرفشویی درتو رو میخره میخوام اسم این خام رو بدونم کار تبلیغات به نظرم کار جالبیه

  2. سلام شوربختانه چهره های سینمایی روی به تبلغات آورده بسیاری از بازیگران تبلیغات کنار گذاشته شده اند .
    بنده از هشتاد شروع فعالیت در تبلیغات کرده و دستمزد بنده روزی ۴۰۰ هزار تومان است اگر باشد در ماه یک یا دو کار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *