یادداشت

کرونا، اکبر عالمی، منقدان، منفعلان و سینماگران!

جبار آذین

کرونا یک‌بار دیگر از میان اهالی فرهنگ و هنر و رسانه، بزرگی را ربود و در کنار بزرگ دیگر سینما؛ خسرو سینایی نشاند.
اکبرعالمی منقد، مستندساز، مجری و مدرس بااخلاق و بامعرفت سینما از جهان ما هجرت کرد و با ملکوتیان همنشین شد.
اکبر از دوستان و همکاران و همراهان صادق و باصفای صمیمی و قدیمی بود که از دوران فعالیت‌های رسانه‌ای، سینمایی و دانشگاهی خود کارنامه‌ای مثبت به جا گذاشت.
کوچ او سخت دل‌آزار و اندوهناک بود. عده ای از فرهیختگان و سلامت‌اندیشان هنر و سینما و رسانه، هجرت عالمی را دلنوشته‌های صادقانه و غیرکاسبکارانه کردند و جماعت افزون‌تر به رسم سیاسی‌بازی و خودنمایی و سوداگری، برای شهرت‌طلبی در خصوص اکبر عالمی، مداحی‌ها و مرثیه‌خوانی‌ها نمودند، بدون آنکه کمترین شناخت از او داشته باشند!
از این نان به نرخ روزخورها که بگذریم و همچنین قلم محترم چندتن از سلامت نگاران نقد و سینما که برای اکبرعزیز، سلامت نوشتند، به گروه‌های حزبی مدعی حامی نقد و نقدنویسی می‌رسیم؛ انجمن منتقدان دولتی وابسته و خانه سیاسی-تجاری موسوم به سینما و مجمع ارگانی منتقدان انقلاب و دفاع مقدس که قتل عام کرونا و تعطیلی سینما آنها را چون همیشه مدهوش ساخته و همانگونه که پیوسته در قبال مسایل و رخدادهای سینمایی منفعل‌اند، در برابر سفر آسمانی سینایی و عالمی هم ناتوان و منفعل ماندند.
صدالبته از گروه‌های یادشده مدعی نقد و سینما که یکی از ناحیه اصلاح‌طلبان و رفقایشان ارتزاق می‌شود و دیگری با اصولگراها مرتبط است، انتطار برخورد و موضع‌گیری‌های مناسب و بروز در قبال رویدادهای سینمایی و فرهنگی و هنری نیست، چرا که آن‌ها به وظایف حزبی خود عمل می‌کنند، ولی از اعضای این گروه‌ها و دیگرانی که به وابسته‌ها، وابسته نیستند، توقع برخورد شایسته و هنرمندانه و منقدانه پسندیده است که متاسفانه حضور پررنگی در رسانه‌ها و سینمای بی‌رنگ کشور ندارند.
در هر حال برای اکبر عالمی عزیز و خسرو سینایی گرامی و تمام قربانیان کرونا، آرامش ابدی و غفران الهی، آرزو می‌کنیم و از اهالی شریف فرهنگ، هنر و رسانه و سینما و صداوسیما، حضور مثبت و سازنده در عرصه فرهنگ و رویدادهای هنری را خواستاریم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *