کارگردان مینی سریال شبکه دو در گفت و گو با بانی فیلم:

کوتاه کردن «زندگی شگفت انگیز است» بدون اطلاع، شوکه ام کرد!

بانی فیلم، گروه تلویزیون: «زندگی شگفت انگیز است» عنوان مینی سریال اخیر شبکه دوم سیما و از محصولات سیما فیلم است که پخش آن از هفته گذشته آغاز شده و با گذشت ۱۰ روز هنوز به پایان نرسیده. مجموعه ای هفت قسمتی به کارگردانی مجتبی چراغعلی و تهیه کنندگی عبدالرضا فیروزان که اواخر زمستان پارسال پس از پخش تنها دو قسمت به طرز عجیبی و به بهانه مشکل فنی از آنتن کنار گذاشته شد و به تازگی به بهانه قرنطینه خانگی مردم در بحران کرونا و احتمالاً دست خالی شبکه به عنوان سریالی پخش نشده، ناگهان در کنداکتور قرار گرفته. با این حال طبق گفته کارگردان، این مینی سریال در بازگشت به آنتن گرفتار حذفیاتی شده که بدون اطلاع او صورت گرفته؛ حذفیاتی که او را شوکه کرده است! ضمن اینکه همین نوبت از پخش هم گرفتار بی نظمی های عجیبی شده.

مجتبی چراغعلی کارگردان «زندگی شگفت انگیز است» در گفت و گو با بانی فیلم در پاسخ به اینکه سوژه و خط داستانی این مینی سریال به نظر بیشتر مناسب یک تله فیلم است و با این حال تلاش شده تا با پروراندن خرده قصه هایی این مسئله جبران شود، گفت: با توجه به روند دراماتیک قصه که از مقطع کارآموزی شخصیتهای اصلی آن هم بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه شروع و به زندگی مشترک هشت ساله شان تا مقطع رسیدن به جدایی ختم می شود، بدون شک اتفاقات و طبعاً خرده قصه های زیادی روایت می شود که گنجاندن آن در دل یک تله فیلم ۹۰ دقیقه ای امکان پذیر نبود، چرا که روند شکل گیری این رابطه و به هم خوردن آن تابع اتفاقات سری واری بود که تماشاچی باید برای همذات پنداری با شخصیتها آن عقبه را می دید. نکته ای که بی شک در تبدیل قصه به یک مینی سریال اهمیت می یافت.

او همچنین در پاسخ به اینکه طنز جاری در سریال بیشتر معطوف به مفاهیم آموزشی از جمله مناسبات خانوادگی و روابط اجتماعی است که در عین ارزشمندی، گاهی از بار کمدی می کاهد و اینکه این جنس کمدی چقدر در متن اولیه بود و چقدر از سوی سیمافیلم و شبکه سفارش شد، توضیح داد: اساس شکل گیری فیلمنامه، خانواده بود و تلاش شد کمدی کار نیز در قالب همین روابط خانوادگی شکل بگیرد. اینکه در بستر روابط خانوادگی کمتر میتوان موقعیت کمدی ایجاد کرد امری است علی حده، اما در این زمینه فشار و یا تاکیدی از سوی سفارش دهندگان در میان نبود.

او همچنین درباره ترکیب بازیگران کار اظهار داشت: بی شک در هر کاری کاندیداهای زیادی برای هر نقش در ذهن سازندگان وجود دارد. طبعاً آزاد بودن وقت بازیگر مورد نظر، میزان دستمزد درخواستی و … روی قطعی شدن یک بازیگر برای نقش تاثیر زیادی دارد. از آنجا که ما با ژانر کمدی روبرو بودیم و با توجه به تعداد پایین قسمتها، مجبور بودیم سراغ بازیگران شناخته شده کمدی برویم که در نهایت به ترکیب پیش رو در سریال رسیدیم که به نظرم انتخابهای خوبی هم شدند.

او در ادامه، با اشاره به قالب این مجموعه به بانی فیلم گفت: مینی سریال اگر در بازه زمانی خوبی پخش شود، می تواند در جلب مخاطب موفق باشد. در تمام دنیا مینی سریالها حتی گاه در سه قسمت تولید می شوند. بخصوص اینکه اگر این کارها موفق باشند، مثل خیلی از سریالهای روز دنیا توسط سفارش دهنده میتواند به تولید فصلهای جدیدی منجر شوند.

چراغعلی درباره شباهت میزانسن و موقعیت نمایشی این مینی سریال در میان آثار داخلی به فیلم «آتش بس ۲» ساخته تهمینه میلانی نیز گفت: شاید موقعیت نمایشی شباهتی داشته باشد، کما اینکه این موقعیت نمایشی از یک کهن الگوی هالیوودی بهره می برد. ابتدا فیلم «آقا و خانم اسمیت» محصول ۱۹۴۱ و سپس «آقا و خانم اسمیت» در سال ۲۰۰۵، اما شباهت میزانسنی را نمی پذیرم. طراحی میزانسن صرفاً ترکیبی بود از اتمسفر حاکم بر صحنه.

او درباره اینکه چرا تلویزیون بعد از پخش یکی- دو قسمت، یکسال در پخش این سریال وقفه ایجاد کرد و آیا چنین اقداماتی برنامه سازان را مأیوس نمی کند، گفت: نکته مهمی که بعد از دیدن کار روی آنتن من و بخصوص بازیگرانم را شوکه کرد، کوتاه کردن کار آن هم در مقیاس بالا بدون اطلاع بنده به عنوان کارگردان کار بود! متاسفانه این کار لطمه زیادی به روند شخصیت پردازی و قصه وارد کرد. از طرفی این اقدام به فرم «زندگی شگفت انگیز است» نیز لطمه هایی وارد کرد؛ تا جایی که پلانها به یکباره می پریدند و به کارگردانی کار لطمه زیادی وارد کرد.

کارگردان تله فیلم های «یه آسمون آبی، سقف اتاق منه»، «اند خلاف» و «داماد مصلحتی» افزود: این امر به خصوص در حذف کردن ماجرای شهرداری که محل کار شخصیت اصلی کار بود مشهود شد و به گنگ شدن فضای روایت انجامید. ضمن اینکه همین نوبت از پخش هم گرفتار بی نظمی های عجیبی شده. قسمت ۴ سریال چهارشنبه هفته پیش پخش شد و در اقدامی عجیب پخش قسمت شش طبق زیرنویس شبکه به سه شنبه این هفته موکول شده که همین امر باعث ریزش و سردرگمی مخاطبان این مجموعه شده و در ذهن تماشاگران این سوال را ایجاد کرده که چرا با این سریال چنین برخوردی می شود. این در حالیه که سایت شبکه دو روزهای شنبه و یکشنبه گذشته، پخش سریال را ذر جدول برنامه هاش قرار داده بود! در صورتی فعلا که دو شب گذشته پخش نشد! دیشب هم شبکه دو زیرنویس کرد که قسمت بعدی سه شنبه هفته جاری پخش میشود. در کل فعلاً ۵ قسمت سریال را پخش کرده اند به اضافه یک قسمت شامل خلاصه قسمتهای یک تا پنج.

او در پایان گفت: در مورد وقفه یکساله کار هم من به عنوان کارگردان هنوز اطلاع دقیقی ندارم که چرا دو قسمت از کار پخش شد و یکباره متوقف و به امسال بعد موکول شد. البته از حذفیات کار می توانم چیزهایی را حدس بزنم، اما به یقین نمی توانم در مورد آن صحبت کنم. با این حال بدون شک معتقدم این دست رفتارها در درجه اول مخاطب را آزار می دهد و سپس گروه سازنده را مأیوس می کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *