مریم کاظمی:

کودکان باید با ارزش‌های سنتی آشنا شوند

مریم کاظمی، بازیگر و کارگردان، گفت: کودکان باید با مفاهیم فرهنگی و ارزش‌های سنتی وبومی آشنا شوند واین شناخت با تشویق پدرومادرها امکان پذیر است.
کاظمی که از جمله کارگردانانی است که در ایام تعطیلات نوروز نمایش اش روی صحنه می برد، درباره اهمیت اجرای نمایش در روزهای عید، توضیح داد: اگر درایام نوروز کودکان ونوجوانان نمایش ببینند و از آن لذت ببرند عید برایشان خاطره انگیز می‌شود. مهم کیفیت اثر نمایشی است و فرقی نمی‌کند سنتی آیینی یا انواع نمایش را دربرگیرد. ‌
کارگردان «رام کردن زن سرکش» با بیان این که نوروز نقطه عطفی درخاطرات کودکی است، افزود: اینجا(زمان)است که اهمیت دارد. چون ایام نوروز ویژگی خاصی دارد ومانند جمعه، دوشنبه، سه‌شنبه و یا روزهای عادی هفته نیست.
وی با این توضیح که اهمیت داشتن یک پیشینه فرهنگی مفتخر می‌تواند لذت دیدن یک اجرای خوب واصیل را به ارزشی ماندگار برای کودکان تبدیل کند، گفت: کودکان باید با مفاهیم فرهنگی و ارزش‌های سنتی و بومی آشنا شوند و این شناخت با تشویق پدر و مادرها امکان پذیر است. اگر والدین و مربیان شناخت دقیقی از این مقوله نداشته باشند و ارزش‌های فرهنگی را درک نکنند نمی‌توانند غروروافتخار داشتن یک آیین زیبا را به کودکان بیاموزند. تا درخواست برای دیدن و شنیدن نباشد صرف اجرای نمایش‌های سنتی، مخاطبان و به ویژه کودکان را جذب نخواهد کرد.
کارگردان«کلوچه دارچینی» با بیان این که در روز جهانی تئاتر، هشتم فروردین میزبان بچه‌ها هستم، افزود: خوشبختانه به همراهی گروه تئاتر «مستقل»، مشغول تمرین دو نمایش برای اجرا در سال جدید هستیم. تلاش مان این است که اوقات زیبا و شیرینی برای کودکان، نوجوانان، مادر وپدرها بسازیم.
نمایش « شاهزاده خانوم بد ترکیب » از ۸ فروردین در تالارهنر و درایام نوروزبه صحنه می‌رود و پس ازتعطیلات عید نمایش «ماه پیشونی» درمرکزتئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان اجراخواهد شد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *