«کوزه عسل نیست» بزدوده در جشنواره تئاتر عروسکی

عادل بزدوده معتقد است؛ جشنواره ها باید به سمتی بروند که میزبان نمایش های شوند که پیش از این اجرای عموم خود را رفته اند تا با این شیوه سطح کیفی جشنواره ها بالا بروند.

عادل بزدوده  نمایشنامه نویس، کارگردان و طراح صحنه تئاتر در گفت وگو با ایران تئاتر گفت:من از زمان راه اندازی جشنواره تئائر عروسکی همواره به عنوان نویسنده، کارگردان و یا عوامل اجرایی جشنواره سهمی در برگزاری این رویداد تئاتر داشته ام و امسال نیز با نمایش «کوزه عسل نیست» در این جشنواره شرکت خواهم کرد.

او افزود: این نمایش از تولیدات مرکزهنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و سال گذشته در کانون پرورش فکری کودکان اجرای عموم خود را رفته است. در طول اجراها بود که دبیر و عوامل برگزاری شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسی به تماشای این نمایش نشستند و از این نمایش برای حضور در شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی مبارک دعوت کردند.

بزدوده ادامه داد: با توجه به این که این نمایش اجرای عموم خود را رفته و نقطه نظرات منتقدان را درباره این نمایش شنیده ایم و مواردی که لازم بوده را برطرف کرده ایم این نمایش در بهترین حالت ممکن در جشنواره تئاتر عروسکی مبارک شرکت خواهد کرد.

این کارگردان عروسکی پیشکسوت با بیان این مطلب که جشنواره ها باید به سمتی بروند که نمایش ها پیش از شرکت در جشنواره ها اجرای عموم خود را رفته باشند و بعد برای اجرای عموم آماده شوند گفت:شیوه اجرایی جشنواره عروسکی مبارک از دوره پانزدهم به این سو بسیار خوب شده است و امیدوارم این روند همچنان تداوم داشته باشد.

او افزود: متاسفانه بیشتر شرکت کنندگان جشنواره ها پس از انتشار فراخوان جشنواره اقدام به نوشتن متن و ساخت عروسک می کنند و همین موضوع موجب می شود که برخی از نمایش ها دقیقه ۹۰ به جشنواره برسند و از سطح کیفی بالایی برخواردار نباشند حتی شرکت کنندگان خارجی نیز الزاما برای شرکت در یک جشنواره نمایشی را تدارک نمی بینند بلکه نمایشی که با آن اجراهای متعددی رفته اند را برای شرکت در جشنواره ارائه می کنند.

بزدوده درباره نمایش کوزه عسل نیست گفت این نمایشنامه را من ۱۱ سال پیش نوشته بودم و عادت دارم مدت ها می گذارم یک نمایش از نوشتنش بگذرد و بعد آن را روی صحنه می برم. در تمام ۴۰ و چند سالی که نمایش عروسکی کار می کنم همواره هنگام نوشتن یک نمایشنامه عروسکی آن را منوط بر شیوه های عروسکی می نویسم و حتی پیش از اجرا ماکت نمایش و عروسک ها را می سازم تا بازیگر از روز نخست با حال و هوای کار آشنا شود.

او افزود: « داستان نمایش «کوزه عسل نیست» در مورد حیواناتی است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، در این بین خرسی وجود دارد که به قصد کمک و از روی مهربانی در کار دیگران دخالت می‌کند و این امر باعث بروز اتفاقی می‌شود و حیوانات تصمیم می‌گیرند مسئول اتفاق را پیدا کنند. این نمایش مناسب برای رده سنی هفت تا ۱۲ سال است که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *