گزارش از مراسم اهدای جوایز فرانسوی

«برادران سیسترز» بهترین فیلم مراسم لومیر شد

محمد حقیقت: مراسم گلدن گلوب فرانسه به نام جوایز لومیر، شب دوشنبه چهارم فوریه طی  سه ساعت در پاریس برگزار شد.

به گزارش رسیده از پاریس، برای بنیانگذاران این جایزه خیلی طبیعی بود که  اسم جایزه را لومیر بگذارند، زیرا خود از بنیانگذاران سینما در فرانسه بوده اند. در عین حال لومیر به معنی نور و روشنایی هم هست. چیزی که پرده سینما را نور می دهد تا تصاویر دیده شوند.

در کارت دعوت این مراسم نوشته شده بود درب های سالن از ساعت شش و نیم باز می شوند. دیشب جمعیت بسیاری آمده بودند، ولی  ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه شب، مراسم با تجلیل از کلود للوش شروع شد. محل برگزاری مراسم در انستیتو جهان عرب در منطقه ۵ پاریس بود و جمعیت بسیاری ازحرفه ای های سینمای فرانسه و منتقدان و روزنامه نگاران در مراسم حضور داشتند.

جوایز دیشب توسط منتقدان خارجی که درفرانسه مشغول به کار هستند، تعیین شده بود. من نیز دو سالی است در جمع این رای دهندگان هستم. بسیار از شرکت کنندگان آشنا بودند و در طول سال در سالنهای سینما و جشنواره ها و مجالس آنان را دیده بودم.

فیلمهای فرانسوی که در طول سال گذشته به نمایش عمومی در آمده اند توسط منتقدین بین المللی ابتدا در هر رشته ای پنج نامزد برگزیده شده و سرانجام در دوشنبه شب رای نهایی به این شکل داده شد: بهترین فیلم: برادران سیسترز از ژاک اودیارد. این فیلم همچنین جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری را هم به دست آورد.

فیلم «گی» اثر الکس لوتز جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین موزیک را به دست آورد.

جایزه بهترین سناریو برای فیلم «در آزادی» داده شد.

اکادمی لومیر که این جایزه ها را می دهد مرکب از حدود ۱۰۰ منتقد غیرفرانسوی است .

دراین مراسم جایزه بهترین فیلم اول به «نگهداری فرزند» از اگزاویه لوگراند تعلق گرفت.

جایزه بهترین بازیگرزن نیز به آلودی بوشه داده شد.

همچنین جایزه «کشف استعداد بازیگر جوان» به خانم اوفلی باوو، برای فیلم «مکتوب» ساخته کشیش داده شد. این بازیگر جوان و با استعداد اخیرا در فیلم تازه عبدالرضا کاهانی که در کانادا ساخته، بازی کرده است. درمراسم لومیر از جین برکین بازیگر انگلیسی فرانسوی تجلیل شد و همچنین از کلود للوش نیز قدردانی به عمل آمد.

بیست و چهارمین دور مراسم لومیر ساعت ۱۲ شب به پایان رسید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *