اینها باید بگویند کدام فیلم‌ها می‌توانند در جشنواره ملی سینما باشند!

گشتن با چراغ به دنبال شأنیت هیأت انتخاب فجر!

بانی فیلم، گروه سینمای ایران: ترکیب هیأت انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر که ساعاتی پیش از سوی روابط عمومی این رویداد اعلام شد، در مواردی چنان نامتعارف و عجیب است که دوباره مسئله قحط‌ الرجالی در سینمای ایران و در گستره وسیعتری در عرصه فرهنگ و هنر را یادآور می شود!
جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین اتفاق سینمایی کشور بی شک در نخستین گام خود که مرحله انتخاب آثار است، به مثابه فیلتری کارشناسانه برای گزینش فیلم‌های متقاضی است، باید به قدری از چینش اصولی و بی شبهه در زمینه هیأت انتخاب برخوردار باشد که راه هر ایراد و اتهامی را ببندد. ولی آیا این اصل مهم در چینش هیأت انتخاب فیلم فجر امسال لحاظ شده است و یا دوباره در روندی محتاطانه، بازهم گردانندگان این فستیوال با توسل به چهره‌هایی تکراری و بعضاً کم تجربه می‌خواهند همان روند نادرست سال‌های گذشته را پشت سر بگذارند؟
از جمله این موارد حسین کرمی مدیر تازه کنار رفته مرکز سیمافیلم است که طی این سالها، همیشه در جمع هیأت انتخاب یا داوری فجر و برخی دیگر از رویدادهای سینمایی دولتی بوده است. این حضور متوالی در حالی است که دوره حضور او در سیمافیلم چندان منتهی به خلق آثار جذابی از تلویزیون نشده تا چه رسد به انتخاب آثاری کیفی و برتر برای فستیوال فجر!
یلدا جبلی که به ظاهر قرار است زنان سینماگر را در جمع هیأت داوران نمایندگی کند، تنها دو فیلم «متوسط»، آن هم در خوشبینانه‌ترین حالت در کارنامه دارد و تدوین دو_سه فیلم معمولی دیگر را به عهده داشته است. آیا در سینمای ایران چهره‌ای باتجربه‌تر از این فیلمساز در میان زنان سینماگر اعم از کارگردان، بازیگر یا در سایر صنوف نداریم؟
همایون اسعدیان دیگر عضو این هیأت اگرچه پیش از این یکبار در دوره بیست و چهارم (۱۳۸۴) جزو هیأت انتخاب بوده و یک بار هم در کسوت داور در دوره سی‌وسوم (۱۳۹۳) حضور داشته، اما مدتهاست در جایگاه رئیس هیات مدیره خانه سینما روزهای ناآرامی را سپری می‌کند و عملکرد جناحی او و همکارانش در مورد مسایل صنفی، با اعتراض و انتقادات گاه به گاه بسیاری از اعضای صنوف سینمایی مواجه شده است. ضمن اینکه او خود در جشنواره فجر نیز کارنامه چندان درخشانی نداشته است.
 لزوم حضور اسعدیان در این جمع غیر از نمایندگی کردن مطالبات هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما در جشنواره قابل ارزیابی نیست.
درباره دیگر اعضای این هیأت محمد احسانی، محمود اربابی، رضا درستکار و سید محمود رضوی نیز شاید بهتر باشد قضاوت را به مخاطبان و علاقه‌مندان سینما واگذار کنیم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *