گفت و گو با نرگس محمدی؛ «معمای شاه»به پرسشهایم پاسخ داد

گروه تلویزیون – زینب علیپور: اینکه هر مجموعه ای که در تلویزیون پخش می‌شود، با یک سری بازتاب های مختلف همراه است، امری طبیعی است. به این دلیل که نمی توان متناسب با همه سلیقه ها برنامه سازی و سریال سازی کرد.

مجموعه «معمای شاه» نیز از آن دست کارهایی است که بازتاب مختلفی داشته است. عده ای مخالف و برخی هم موافق این سریال هستند، اما حقیقت این است که افراد بسیاری برای این سریال مانند هر کار دیگری تلاش کرده اند تا خروجی خوبی داشته باشد.

نرگس محمدی یکی از بازیگران این سریال است که پیش از این هم در مجموعه هایی چون «ستایش»، «میلیاردر»، «ما فرشته نیستیم» و «ششمین نفر» حضور داشته است. وی در این مجموعه نقش دختری به نام گلنار را بازی می‌کند. به همین بهانه با وی گفت و گویی داشتیم که می خوانید:

®®®

| فکر می کنم بازی در سریال «معمای شاه» نخستین تجربه بازی تان در یک مجموعه تاریخی است.

– بله و خیلی هم تجربه خوبی بود و دوست داشتم. چون من خیلی بازی در مجموعه های تاریخی مذهبی را دوست ندارم که در آن سوارکاری می‌کنند.

| و نخستین تجربه همکاری تان با محمدرضا ورزی در این سریال شکل گرفت؟

– بله و خوشحالم که با این کارگردان هم فرصت همکاری‌ام میسر شد.

| بنابراین از حال و هوا و فضای بازی در کارهای تاریخی برایمان بگویید؟

– برای من که تجربه خوبی بود. با وجود اینکه بازیگران بسیاری داشت ولی اصلاً اذیت نشدم. چه به لحاظ گریم و چه لباس. چون در کارهای غیرتاریخی که خیلی اذیت می شویم.

| منظورتان را دقیقاً توضیح می دهید؟

– بله. متأسفانه در کارهای معمول و متداول کمتر طراحی لباس و صحنه انجام می‌شود. به این دلیل که برخی تهیه‌کنندگان برای طراحی صحنه و لباس هزینه نمی کنند و بازیگر ناچار است که از لباسهای خودش در کار استفاده کرده و خودش به لوکیشن بیاید و برود. به همین دلیل هم کارهایمان شبیه به هم شده و با این روند مخاطبان را از دست می دهیم.

| آقای ورزی پیش از این گفته بودند که در کنار مستندات تاریخی برخی از شخصیت ها زائیده تخیل نویسنده است. گلنار هم جزو چنین کاراکترهایی است و یا سندیت تاریخی دارد؟

– آنطور که من شنیده ام قسمت شهر و کاراکترهایش را نویسنده خلق کرده است و بخش دربار همه جزو مستندات تاریخی است. گلنار هم سندیت تاریخی ندارد. من فکر می کنم آقای ورزی با اضافه کردن بخشها و آدمهایی در فیلمنامه این سریال، قصد داشتند تا مخاطبان را با فضا و حال و هوای آن سالها و زندگی مردم در آن مقطع از تاریخ آشناتر کنند. به همین دلیل برخی شخصیت ها را به کار اضافه کرده اند.

| با این حساب گلنار تا چه زمانی در سریال حضور خواهد داشت؟

– فکر می کنم تا قسمت ۶۰ همچنان حضور داشته باشم. به این دلیل که در چهار مقطع با گریم مختلف بازی داشته ام.

| و سکانس های مربوط به شما به پایان رسیده است؟

– نه من تا سال آینده همچنان مقابل دوربین می روم و سکانس هایی از بازی من هنوز به پایان نرسیده است.

| یکی از ویژگیهای سریالهای تاریخی به تصویر کشیدن بخشی تاریخ است که برای مخاطب پنهان بوده است. به عنوان بازیگر و مخاطب این کار پیش از حضور در این مجموعه تا چه حد با برخی وقایع آشنایی داشتید و پس از پخش به نکات مهمی دست پیدا کردید؟

– برای من بخشی از تاریخ و علت اینکه انقلاب شد، همواره سؤالی بی پاسخ بود. به این دلیل که همه اطرافیان هم مسائل و وقایع متداول را می دانستند و از پشت پرده برخی وقایع بی اطلاع بودند. بنابراین زمانی که من فیلمنامه این کار را خواندم، خیلی چیزها برایم روشن شد. معتقدم مردم هم باید سریال را تا پایان دنبال کنند و این قدر زود سریال را نقد نکنند. کار باید پیش برود. قضاوت کردن با دیدن قسمتهای اول کار درستی نیست.

| فکر می کنید علت این قضاوت ها و بازتاب ها درباره این سریال چیست؟

– من دقیق نمی دانم اما فکر می کنم چون اسم شاه آمده و به زندگی او پرداخته شده، عده ای گارد می گیرند. به هر حال کار تاریخی است و قطعاً برداشت از منابع و مستندات تاریخی بوده و بر اساس وقایعی که رخ داده، سریال ساخته شده است، اما هر کسی از نگاه خودش تعریفی به این سریال دارد. آقای ورزی که از خودش وقایع را ننوشته و اتفاقات بر اساس تاریخ بوده است و از منابع بسیاری استفاده کرده است. بنابراین نمی توان یک سویه به کاری به این عظمت نگاه کرد.

| خودتان به عنوان مخاطب چه نظری در این باره دارید؟

– حقیقتش این است که من کار را دوست داشتم، اما اینگونه اتفاقات طبیعی است و منحصر به «معمای شاه» نمی شود. زمانی که من در «ستایش» هم بازی می کردم، این سریال یک عده مخالف داشت و یک عده موافق. به هر حال تلویزیون مخاطبان بسیاری دارد و راضی کردن همه مخاطبان کار راحتی نیست، اما از مردم می خواهم که این سریال را تا پایان دنبال کنند و از نگاه و دید خودشان به سریال نقد نداشته باشند.

| و در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

– سر سریال «زعفرونی» هستم که برای نوروز ساخته می‌شود و من نقش مینا را در این کار بازی کرده ام که نقش همسرم را هادی کاظمی بازی می‌کند.

| فکر می کنید در زمان پخش بتواند مخاطبان را با خود تا پایان همراه کند؟

  • به نظر من این سریال با کارهای دیگر خیلی تفاوت دارد. ملودرامی است که طنز شیرینی هم دارد. هم کاراکتر مینا و هم کلیت داستان و مجموعه و وجوه شیرین و دوست داشتنی دارد که از این بابت خوشحالم در این مجموعه بازی می کنم. امیدوارم مردم هم در زمان پخش با من هم عقیده بوده و این سریال را دوست داشته باشند.

 

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *