گیرمو دل تورو انتقاد ناتالی پورتمن از گلدن گلوب را ستود

اپرا وینفری مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۷ را از آن خودش کرد اما تنها زنی نبود که حرفش را پای میکروفن زد. یکی دیگر از لحظه‌های مهیج وقتی رقم خورد که ناتالی پورتمن به همراه ران هاوارد برای اهدای جایزه بهترین کارگردان روی صحنه آمد و با گفتن «و این همه نامزدهای مرد»، به عدم توجه این رویداد سینمایی به کارگردانان زن برجسته و تحسین‌شده‌ی ۲۰۱۷ اشاره کرد.

هنر و تجربه به نقل از ایندی‌وایر نوشت: جایزه بهترین کارگردانی به گیرمو دل تورو برای «شکل آب» رسید اما موفقیت او به‌نوعی تحت‌الشعاع واکنش‌های جالب توجه دیگر نامزدها قرار گرفت و در فضای مجازی هم برخی برای دل تورو دلسوزی کردند و بعضی از انتقاد پورتمن گفتند و آن را ستودند. دل تورو در واکنش به این‌ها و در پاسخ به درخواست «ایندی‌وایر» نوشت: «فکر می‌کنم فوق‌العاده بود! او باید احساسش را بیان می‌کرد. امسال زنان کارگردان درخشان بودند.» او در ادامه به چند کارگردان زن اشاره کرد و گفت که «مادبوند»، «لیدی برد» و «واندر ومن» آثار فوق‌العاده‌ای هستند.

دل تورو که «شکل آب» یکی از چند فیلم کارنامه‌اش با قهرمانی زن است، پیش از این هم درباره نابرابری جنسیتی در هالیوود صحبت کرده است. او در سال ۲۰۱۵ گفت که نه سال یافتن سرمایه‌گذار برای «کریمزن پیک» با حضور جسیکا چستین طول کشید چون زنان نقش‌های اصلی آن را بر عهده داشتند و از پروژه‌هایی گفت که استودیوها به خاطر شخصیت‌های زن آن‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری نشدند یا بودجه‌ای محدود و حداقلی را پیشنهاد کردند.

به هر حال بی‌توجهی به زنان کارگردان در جوایز گلدن گلوب و بفتا، اعتبار رشته کارگردانی در فصل جوایز را بدون تفکیک میان زنان و مردان زیر سؤال برده و بحث‌های جدی را به راه انداخته است.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *