یشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رییس جمهور آتی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه با مسائلی مواجه است که ریشه فرهنگی دارد؛ بنابراین توصیه ام به دولت دوازدهم این است که حوزه فرهنگی را به عنوان حوزه بنیادی در نظر بگیرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: چند کانال درخواست مجوز کرده اند و مجوز برای آنها صادر شده است. بر اساس مصوبه شورای عالی مجازی که به ریاست رئیس جمهور و سران سه قوه تشکیل شد، مقرر شد که ساماندهی و صیانت از فضای مجازی انجام شود.
وی در عین حال تصریح کرد:  این صیانت و ساماندهی با دو هدف اساسی در فضای مجازی همراه است. یکی دسترسی آزاد همگان به فضای مجازی به عنوان یک فرصت و دیگر صیانت از فضای مجازی و پالایش از اموری که با شئونات اخلاقی و دینی جامعه مغایرت دارد.
صالحی امیری ادامه داد: در این باره شورای عالی فضای مجازی تصویب کرد که ما کانال های بالای ۵ هزار عضو را ثبت کنیم. چنان چه پیش از این نیز همه سایت ها و خبرگزاری ها برای هرگونه فعالیت، مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گرفتند.وی افزود: تاکنون ٨ هزار کانال بالای ۵ هزار عضو در سیستم مرکز فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخصات خود را ثبت کرده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد تصریح کرد: ما معتقدیم از طریق ثبت یعنی شناسنامه دار شدن همه شبکه ها، هر نوع فعالیت در شبکه اجتماعی از نظر این وزارتخانه مشروط به اینکه مغایر با قانون و شئونات اخلاقی و فرهنگی جامعه نباشد، مجاز شمرده می شود.
وی تاکید کرد: هدف از ثبت کانال ها این است که وقتی یک فرد در شبکه اجتماعی فعالیت می کند، کاملاً شناسنامه دار باشد تا اگر فردی قصد شکایت داشت و یا به فردی اهانت شد یا به حریم خصوصی افراد ورود پیدا کردند امکان شناسایی و پیگیری حقوقی برای تمامی افراد در جامعه وجود داشته باشد.
صالحی امیری دفاع از حریم خصوصی جامعه و دفاع از حقوق مردم را از اهداف ثبت شبکه های مجازی و کانال ها عنوان کرد و ادامه داد: در همه دنیا این موضوع معمول است و صرفا مربوط به ایران نیست و برای مثال در آلمان نیز آژانس نظارت بر فضای مجازی وجود دارد و یک امر طبیعی و قانونی است.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چه توصیه ای به رییس دولت دوازدهم در حوزه کاری خودتان دارید،‌ بیان کرد: پیشنهاد من به رییس جمهور آتی این است که حوزه فرهنگ را به عنوان زیرساخت توسعه ملی در نظر بگیرد، زیرا فرهنگ پایه اصلی برای هر نوع توسعه، تحول و تعالی است و جامعه قبل از هر چیزی به مباحث فرهنگی و اخلاق اجتماعی نیاز دارد.
وی با بیان اینکه همه مسایلی که در حال حاضر جامعه با آنها درگیر است ریشه فرهنگی دارد، گفت: ما معتقدیم هیچ مساله ای در جامعه وجود ندارد الا اینکه ریشه فرهنگی داشته باشد و از این نظر توصیه ام این است که حوزه فرهنگی را به عنوان حوزه بنیادی در نظر بگیرند.
وزیر فرهنگ و ارشاد با تاکید بر صداقت در جامعه خاطرنشان کرد: مردم صداقت را بر همه چیز ترجیح می دهند و از وعده و وعیدهایی که این روزها باب شده است بپرهیزند چرا که این صندلی اینقدر ارزش ندارد که انسان همه ارزش و اصول اخلاقی را زیرپا بگذارد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *