محمد یعقوبی خبر داد:

«یک دقیقه سکوت» در کانادا به صحنه می رود

محمد یعقوبی از اجرای نمایش «یک دقیقه سکوت» در یکی از معتبرترین جشنواره‌های کانادا خبر داد.
این هنرمند تئاتر که مدتی است در کانادا زندگی می‌کند، درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود به ایسنا، گفت: قرار است نمایش «یک دقیقه سکوت» به زبان انگلیسی و توسط بازیگران انگلیسی زبان در جشنواره سامرورکس (summerworks) که مهم ترین جشنواره تئاتر کاناداست، به صحنه برود.
وی اضافه کرد:‌ اجرای این نمایش برای ما فرصت خوبی است چون هدفم جذب مخاطبانی به زبان‌های دیگر است.
یعقوبی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه متن «یک دقیقه سکوت» یک اثر اجتماعی است، مخاطبان خارجی چگونه می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند؟ تصریح کرد: دو سال پیش این تردید را داشتم که شاید تماشاگران خارجی نتوانند با این نمایش ارتباط برقرار کنند اما ترجمه خیلی خوبی از این نمایشنامه شد و بعد از آن، متن ترجمه شده را به چند فرد غیرایرانی و انگلیسی زبان دادم . همه آن‌ها به خوبی با متن ارتباط برقرار کردند و به من تاکید کردند که حتما آن را اجرا کنم.
وی ادامه داد: متن ترجمه شده در فستیوال فرینج تورنتو جایزه گرفت و بعد از آن هم با کارگردانی آزاده محمدی در فستیوال پراگ اجرا شد که بازخورد بسیار خوبی داشت.
این هنرمند تئاتر اجرای نمایشنامه‌هایش را به زبان‌های دیگر اتفاقی جالب توجه دانست و توضیح داد: این تجربه برایم بسیار شگفت‌انگیز بود چون برای اولین بار می‌دیدم که نمایشنامه‌ام توسط بازیگران خارجی و برای مخاطبان غیرایرانی اجرا می‌شود. به همین دلیل واکنش تماشاگران برایم بسیار جذاب بود و دریافتم که آنها جذب داستان نمایش شده‌اند و حتی به شوخی‌های آن می‌خندند.
یعقوبی در عین حال تأکید کرد:‌ البته تردیدی نیست که بهترین و مهم ترین تماشاگران ما مردم کشور خودمان هستند اما این گونه تجربه‌ها هم فرصتی فراهم می‌کند تا با مخاطب خارجی نیز ارتباط برقرار کنیم.
وی در ادامه درباره فستیوال سامرورکس توضیح داد: این فستیوال در پذیرش آثار بسیار سختگیر است و از ۴ تا ۱۱ آگوست برگزار می‌شود. ما در این جشنواره هفت اجرا داریم و امیدوارم بعد از آن هم بتوانیم تور کانادا داشته باشیم. یعقوبی با اشاره به حمایت‌های دولت کانادا از فعالیت‌های نمایشی خاطرنشان کرد: در این کشور فستیوال‌ها مورد حمایت دولت هستند و به گروه‌ها هزینه سفر می‌دهند تا بتوانند با حمایت‌های دولت، در سراسر کشور اجرا داشته باشند. البته دولت این حمایت‌ها را از طریق NGOها انجام می‌دهد به این معنا که به آن‌ها بودجه‌ای می‌دهد و آن‌ها این بودجه را به هنرمندان ارائه می‌کنند.
نویسنده و کارگردان نمایش‌های «خشکسالی و دروغ»، «زمستان ۶۶» و «رقص کاغذپاره‌ها» با اشاره به شرایط تئاتر خصوصی در کانادا توضیح داد: در این کشور تئاتر خصوصی آزادی بسیار زیادی دارد اما این به معنای قطع کمک‌های دولتی نیست و گروه‌های نمایشی و بویژه گروه‌های شاخص همچنان از کمک‌های دولتی برخوردار می‌شوند اما در عین حال آزادی‌های بسیار دارند که این با تعریفی که در کشور ما از تئاتر خصوصی وجود دارد، بسیار متفاوت است اما امیدوارم ما هم به این سمت حرکت کنیم.
نمایشنامه «یک دقیقه سکوت» یکی از شاخص‌ترین نمایشنامه‌های محمد یعقوبی است که اجرای آن در سال ۷۷ بازخورد بسیاری داشت و این اثر را به عنوان یکی از نمایش‌نامه‌های مهم معاصر تبدیل کرد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *