یک هنرمند تئاتر: فراموش شده‌ام!

یک هنرمند قدیمی تئاتر از بی‌مهری مسئولان و اهالی این عرصه گلایه کرد.

حسن عظیمی که حدود ۱۴ ماه است به دلیل از کار افتادگی هر دو کلیه‌اش به گفته‌ی خودش شرایط سختی را پشت سر می‌گذارد‌ در گفت‌وگویی با ایسنا‌، درباره اوضاع این روزهایش گفت: حدود یک سال است که با از کار افتادن کلیه‌هایم هفته‌ای سه روز دیالیز می‌شوم و به دلیل شرایطی که دارم روزهای خوبی را سپری نمی‌کنم و حتی سرکار هم نمی‌توانم بروم اما باز هم خدارو شکر!

او با اشاره به روزهایی که به عنوان بازیگر ‌، کارگردان و نویسنده تئاتر و به ویژه در نمایش‌های سنتی حضور فعالی داشته است‌، درباره هزینه‌های درمان‌اش بیان کرد: بخشی از هزینه‌ها توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود ولی با این حال ماهانه حدود یک و نیم تا دو میلیون تومان را باید خودم بپردازم. البته زمانی که هنوز متوجه از کار افتادن کلیه‌هایم نشده بودم برای انجام عمل جراحی و رفع مشکلاتی که در ریه‌ام ایجاد شده بود، حدود ۳۷ میلیون تومان هزینه بیمارستان دادم که بیش از نیمی از آن را خودم با قرض پرداخت کردم.

کارگردان نمایش «هملت» یادآور شد که در زمان حضور خود در تئاتر کارهای متفاوتی را مانند نمایش «سعدی هملت می‌شود» انجام داده بود که برخی از آثارش به عنوان بازیگر یا کارگردان در کشورهای مختلفی همچون فرانسه‌، اسپانیا‌، بلاروس‌، بلژیک و برزیل به صحنه رفتند.

عظیمی با گلایه از بی‌مهری اهالی تئاتر گفت:‌ من دیگر جزو فراموش‌شده‌ها هستم! چون آن زمان که سرحال بودم و در تئاترشهر و سنگلج کار می‌کردم آنچنان سراغی از من گرفته نمی‌شد! وای به این روزها که دیگر توان کار کردن هم ندارم و متاسفانه کسی از تئاتری‌ها سراغم را تاکنون نگرفته است.

وی افزود: ناراحتی‌ام از انجمن نمایش‌های آیینی و سنتی خیلی بیشتر از بقیه تئاتری‌هاست؛‌ انجمنی که چهار، پنج سالی است جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را به محفلی دوستانه تبدیل کرده‌اند. یادم می‌آید در یکی از این دوره‌های جشنواره نمایشنامه‌ایی را ارائه کردم و خواستم در آن شرکت کنم، اما به دلیل آنکه مجبور به دیالیز بودم درخواست تغییر چند ساعتی زمان بازبینی را داشتم که قبول نکردند و در نهایت هم کار رد شد.

عظیمی در پایان این گفت‌و‌گوی کوتاه اضافه کرد: با تمام این اوصاف تا زمانی که شرایط بهتری داشتم سعی می کردم هر از چندی تئاترهایی که به صحنه می‌روند را تماشا کنم و آخرین نمایشی که دیدم هم «سقراط» حمیدرضا نعیمی در تالار وحدت بود، اما الان دیگر شرایط مطلوبی ندارم.

این هنرمند که متولد سال ۱۳۲۶ است، سابقه همکاری با هنرمندانی همچون زنده‌یاد سعدی افشار، ایرج راد، اکبر زنجانپور، مرحوم هادی اسلامی و … را در کارنامه کاری خود داشته و کارگردانی و اجرای نمایش «سعدی هملت می‌شود»،‌ «بلورک و چشمه‌نوش»، «تئاتر مردی شهر لیون»، «احمد در بارگاه احمد»، «رمئو و ژولیت» و … از جمله کارهایی است که در اروپا به صحنه برده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *