۱۹ تیرماه؛ روزی برای ناصر تقوایی

بانی‌فیلم:

دیگر عادت‌مان شده تا سرِ یک روز بخصوص از سال، به تقویم نگاه کنیم و تولد شخصی را شادباش بگوییم و برایش آرزوی موفقیت کنیم و… تا سال بعد همچنان در انتظار…!
امروز ۱۹ تیرماه سالروز تولد یکی از مهم‌ترین فیلمسازان ایرانی‌ست که فیلم نمی‌سازد! یا درست‌تر بگوییم نمی‌گذارند بسازد… ناصر تقوایی.
تقوایی فیلمساز شاخص سینمای ایران است که عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا او نتواند فیلم بسازد و حضوری موثر در سینما داشته باشد؛ این روند تخریب تقوایی، عمری چهل ساله دارد؛ از توطئه‌های آشکار و پنهان در سال‌های نخست انقلاب برای کنار گذاشتنش از پروژه «میرزا کوچک‌خان» که سالها برایش زحمت کشیده بود، تا اعتذاض و درنهایت درگیری‌اش با مدیران سینمایی ارشاد در اواخر دهه هفتاد و…
تقوایی در میان هم‌نسلانش شاید بیشترین پایبندی و حساسیت را در بهره‌گیری و ایجاد تطابق میان ادبیات با سینما را داشته باشد و از این بابت می‌توان او را مهم‌ترین کارگردان سینما دانست.
اگر بدخواهان تقوایی می‌گذاشتند دو پروژه ناتمام «زنگی و رومی» و «چای تلخ» او مجال ساخت بیابند، کم‌ترین ارزش کارشان می‌توانست این باشد که گنجینه سینمای ایران، صاحب دو فیلم ارزشمند دیگر می‌شد و علاقمندان سینما دیگر در حسرت تماشای فیلمی از ناصر تقوایی نمی‌ماندند!
دانستن اهمیت ناصر تقوایی بودن برای سینمای ایران، نیاز به کشف و شهود ندارد؛ نگاهی به کارنامه او جایگاه و ارزش هنری‌اش را به اثبات می‌رساند. جایگاهی که زبان مدعیان را در کام فرو می‌برد و نیّت بدخواهانش را آشکار می‌سازد!
امروز ۱۹ تیرماه، ناصر تقوایی وارد هفتادونهمین سال زندگی‌اش می‌شود . تبریک این سالروز به اندیشمندی که آثارش در سینما و تلویزیون، به نگاه بسیاری از علاقمندان سینما جهت داد، کم‌ترین کاری‌ست که می‌توانیم برای این سینماگر مهم انجام دهیم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *