۵ شب «پریشانی» کلهر در پایتخت

نوازنده چیره‌دست کمانچه، پایتخت‌نشینان را پنج شب میهمان موسیقی اصیل ایرانی کرد.
به گزارش ایسنا، تالار وحدت از یکم تا پنجم خردادماه میزبان گروه موسیقی «راح روح» و کیهان کلهر بود که پس از قریب به ٨ سال در کشورش روی صحنه می رفت.
این هنرمند پیشکسوت که در کنسرت هایش تمایل چندانی به صحبت کردن ندارد، در چهارمین شب اجرایش در سخنانی گفت: خوشحالم که در میان شما هستم، هر وقت در ایران کنسرت برگزار می‌کنم، به‌دلیل علاقه‌ام به تالار وحدت، دوست دارم در این سالن برنامه داشته باشم. سالن تالار وحدت از نظر حرفه‌ای، برای اجرای موسیقی مناسب است و محیط خوبی را فراهم می‌کند که در آن، شأن شنونده‌ی موسیقی نیز حفظ می‌شود.
او در حالی که صدایش تغییر کرده بود، ادامه داد: من هنگام ورود به این سالن منقلب شدم، چون بزرگواران بسیاری مانند شهناز، خرم و پایور روی این صحنه برنامه داشته‌اند. به همین دلیل، هر وقت روی این صحنه می‌آیم، حالم دگرگون می‌شود و خدا را شکر می‌کنم که توانستم روی این صحنه‌ مقدس برنامه اجرا کنم.
او همچنین افزود: بزرگان بسیاری که حالا آن‌ها را از دست داده‌ایم و کمبودشان را در جامعه موسیقی احساس می‌کنیم، در تالار وحدت برنامه داشته‌اند. این احساس کمبود برای من با درگذشت پایور آغاز شد و در ادامه، کسایی، خرم و به‌تازگی نیز لطفی را از دست داده‌ایم. من اجرای امشب را به بزرگان موسیقی که دیگر از نظر فیزیکی در میان ما نیستند، تقدیم می‌کنم، هرچند روح‌شان اینجا حاضر است.
کلهر برای این اجرا رپرتوار منسجمی را از ساخته های خودش و هادی آذرپیرا در نظر گرفته بود و قطعات را به صورت پیوسته و بدون تنفس با همراهی علی بهرامی فرد(سنتور)، هادی آذرپیرا(تار) و نوید افقه(تنبک) اجرا کرد و در این میان، همنشینی و همدلی کلهر با سازش حاضران را به وجد آورده بود و با تکنوازی هایش، سکوت خاصی را در سالن حکم فرما کرد.
«پریشان»، «مست»، قطعه‌ای در دستگاه همایون و… در این اجرا نواخته شدند.
او در بخشی از این اجرا، علاوه بر نوازندگی یک قطعه محلی را برای حاضران خواند و البته این پرسش هم ایجاد می‌شد که چرا کیهان کلهر با توجه به فضای قطعاتش، خواننده‌ای برای کنسرت انتخاب نکرده بود و ترجیح داد که اجرایش بی‌کلام و بعضا با خوانندگی خودش همراه باشد؟
بدیهی است که یک رویداد هنری مهم با حضور هنرمندان عرصه‌های مختلف همراه باشد، اما معمولا خوانندگان پاپ عادت ندارند که در کنسرت‌های موسیقی اصیل حضور پیدا کنند. این در حالی بود که سیروان خسروی (خواننده پاپ) که خودش اصالتا مانند کیهان کلهر کُرد است، در یکی از شب‌های کنسرت این هنرمند، حضور پیدا کرد.
سیروان خسروی پس از حضور در کنسرت کلهر اظهار کرده بود که خیلی از این کنسرت لذت برده و گذشت زمان را متوجه نشده است.
تور کنسرت کلهر قرار بود از شهر نیشابور آغاز شود و پس از آن به سایر شهرستان‌ها برسد، اما این تور در اولین ایستگاه یعنی همان نیشابور به مشکل برخورد و به دستور دادستان نیشابور این کنسرت لغو شد.
در یکی از شهرهای کنسرت تهران در حالی که یکی از حاضران به شدت کلهر را تشویق می‌کرد، فریاد زد: جای مردم نیشابور خالی!
کیهان کلهر و گروه «راح روح» ٩، ١٠، ١١ و ١٢ خردادماه هم در تهران رو صحنه خواهد رفت.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *